Mnichov (Německo) - Rozsáhlý požár vypukl v sobotu ráno v průmyslovém areálu nedaleko bavorského města Ingolstadt. Policie pozemek o rozloze 130 hektarů uzavřela, dočasně se muselo evakuovat přes dva tisíce lidí žijících v okolí, informovala agentura DPA. Zranění utrpělo deset lidí.
Hasičům se již podařilo z velké části požár uhasit, příčina požáru, kterému předcházel výbuch, zatím není jasná.
V průmyslovém areálu u města Vohburg an der Donau východně od Ingolstadtu se kromě rafinerie firmy Bayernoil nachází také paroplynová elektrárna, podle Bavorského rozhlasu (BR) hořelo právě v ní. S požárem, který vypukl kolem 5:30, bojovaly stovky hasičů.
"Celé stěny budov byly zničeny," řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann při své návštěvě Vohburgu. "Díky Bohu, že nejsou žádní mrtví." Dodal také, že příčinu neštěstí začala vyšetřovat policie. Firma Bayernoil dodala, že informace o příčině požáru a škodách budou k dispozici až po ukončení vyšetřování.
Většinu lidí poranily odletující kusy předmětů
Zranění utrpělo při neštěstí celkem deset lidí, z toho jedna osoba těžká. Podle mluvčího firmy Bayernoil většinu lidí poranily odletují kusy předmětů, popáleniny neutrpěl nikdo. Všichni postižení jsou zaměstnanci podniku.
Policie průmyslový areál i jeho okolí uzavřela, neprůjezdná je také část silnice B16, která vede poblíž. Velkou uzávěrou chtěli policisté podle mluvčího zabránit mimo jiné tomu, aby na místo přijížděli zvědavci.
Své domovy muselo na čas opustit 2200 lidí z města Vohburg an der Donau a okolí. Podle policie šlo o preventivní opatření v souvislosti se silným dýmem, který z místa požáru vycházel. Po zhruba třech hodinách ale analýzy ukázaly, že ve vzduchu nejsou toxické látky, a lidé se tak do svých domovů mohli vrátit. Nadále však platí výzva, aby zavřeli a utěsnili okna i dveře a nevycházeli.
Rafinerie ve Vohburgu zahájila provoz v roce 1967. Ropu získává prostřednictvím ropovodu Transalpine (TAL) z italského Terstu. Ta se zde dále zpracovává, mimo jiné na benzin, naftu, topný olej, kerosin a asfalt. Bayernoil vlastní ze 45 procenta Varo Energy, dalších 25 procent vlastní Rosneft Deutschland, 20 procent Eni Deustchland a deset procent BP Europe.