V Barmě soudí vůdkyni opozice, svět protestuje

Pavel Vondra
18. 5. 2009 11:50
Aun Schan Su Ťij čelí obviněním z porušení podmínek domácího vězení
Aun Schan Su Ťij před svým domem na břehu jezera Inya v Rangúnu
Aun Schan Su Ťij před svým domem na břehu jezera Inya v Rangúnu | Foto: Aktuálně.cz

Rangún - V Rangúnu dnes začal soudní proces s vůdkyní barmské opozice Aun Schan Su Ťij.

Zakladatelka Národní ligy pro demokracii (NLD) a laureátka Nobelovy ceny míru v něm čelí obviněním z porušení podmínek domácího vězení, které na ni bylo před šesti lety naposledy uvaleno. Celkem strávila Su Ťij od roku 1989 v internaci už 13 let a téměř sedm měsíců.

Obvinění pramení z incidentu, k němuž došlo v Rangúnu počátkem května. Americký občan John Yettaw byl zatčen barmskou policií, když se vracel z domu vězněné opoziční vůdkyně, kam předtím nepozván a nepozorován pronikl přes jezero Inya, na jehož břehu se chátrající vila nachází.

Záhadný plavec z Rangúnu

Motivy jeho činu nejsou zcela jasné. Jeho manželka, s níž doma v Missouri mluvili reportéři agentury AP, se domnívá, že chtěl se Su Ťij mluvit kvůli psychologické studii, na níž pracoval, a odmítá, že by měl v úmyslu nejznámější politickou vězeňkyni světa jakkoli poškodit.

Temnou ruku junty vidí za misí "tajemného plavce z Rangúnu" i dvorní kreslíř a karikaturista barmského exilového magazínu Irrawaddy Harn Lay
Temnou ruku junty vidí za misí "tajemného plavce z Rangúnu" i dvorní kreslíř a karikaturista barmského exilového magazínu Irrawaddy Harn Lay | Foto: Harn Lay/Irrawaddy

Opoziční kruhy ale jeho kousek považují v lepším případě za neuvážené bláznovství a v horším za čin na objednávku vojenské junty, která v zemi už téměř půl století v různých inkarnacích (ta poslední si říká Státní rada pro mír a rozvoj) vládne.

Generálové tím totiž získali pohodlnou záminku k zahájení soudního procesu se Su Ťij, jíž 27.května vyprší poslední roční extenze domácího vězení a bez sdělení formálního obvinění by internaci nebylo možné znovu prodloužit. Nyní jí za sdělené obvinění hrozí vězení v délce až pěti let.

Obhájci lidských práv ale proces považují od začátku za absurdní, neboť to podle nich nebyla Su Ťij, kdo podmínky domácího vězení porušil. Své povinnosti naopak zjevně zanedbala junta, která jinak vilu vězněné opoziční vůdkyně na University Avenue číslo 54 ve dne v noci střeží.

Protesty ze zahraničí

Svůj nesouhlas se zahájením procesu už projevila i řada světových představitelů včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, jenž označil Su Ťij coby vítězku posledních svobodných voleb v zemi z roku 1990 za nezbytného partnera dialogu o národním usmíření v zemi a vyzval juntu, aby nepodnikala žádné kroky, jež by mohly tento důležitý proces ohrozit.

České předsednictví v Radě EU chystaný proces odsoudilo už minulý týden
České předsednictví v Radě EU chystaný proces odsoudilo už minulý týden | Foto: Naďa Straková

Proti obvinění Aun Schan Su Ťij protestovalo už minulý týden také české předsednictví v Radě EU, k němuž se vedle všech členů sedmadvacítky připojila i řada zájemců o členství v Unii, jako je Turecko, Chorvatsko, Makedonie, Albánie, Bosna, Černá Hora nebo Ukrajina.

Spojené státy na výraz nespokojenosti koncem minulého týdne prodloužily ekonomické sankce, které vůči Barmě uplatňují už od dob úřadování prezidenta Clintona v 90.letech.

Evropská unie stejný krok učinila už v dubnu. Nyní je ale ve hře zpřísnění existujících sankcí, jak v Bruselu potvrdil český ministr zahraničí Jan Kohout, podle něhož tento krok šéfové diplomacie členských zemí sedmadvacítky na své dnes zahájené dvoudenní schůzce projednají.

 

Právě se děje

Další zprávy