V Barmě se protrhla přehrada, voda zaplavila dálnici i vesnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2018 13:17
Podle úřadů nikdo nezemřel. Do bezpečí se přesunulo přes 50 000 lidí.
Vojáci v Barmě evakuují vesnice, které zaplavila voda z přehrady.
Vojáci v Barmě evakuují vesnice, které zaplavila voda z přehrady. | Foto: Reuters

Neipyijto - Ve střední Barmě museli kvůli protržené přehradě evakuovat přes 50 000 lidí. Zaplavena je i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. S odvoláním na místní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí barmské vlády Zo Thei řekl, že do odpoledne nebyly hlášeny žádné oběti.

Přehrada se protrhla ve středu v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) a na místo byli vysláni hasiči.

Na fotografiích umístěných na Facebook je vidět vojáky, jak pomáhají evakuovat lidi na kajacích a bambusových vorech a přenášejí děti a staré lidi mělkou vodou.

Celkem bylo evakuováno 12 000 domácností, což představuje asi 54 000 lidí, řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel místního úřadu pro zajišťování humanitární pomoci.

Jeden z místních obyvatel ve dvě hodiny odpoledne místního času (09:30 SELČ) řekl, že voda přestala z přehrady vytékat. "Je vidět, že v nádrži je jenom třetina normálního stavu vody," sdělil.

Podle vládního mluvčího se úřady soustředily na evakuaci a zajištění dopravy po menších silnicích. K uzavřeným úsekům dálnice patří i most. Na jedné z fotografií je vidět, že voda v určité chvíli dosahovala až téměř k němu.

K přehradě se přijeli podívat i náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain a viceprezident Henry Van Thio.

Přehrada byla postavena v roce 2004 a voda z ní se používá k zavlažování polí v okolí. Silné monzunové deště v červenci způsobily v Barmě rozsáhlé záplavy, kvůli nimž z domovů odešlo přes 100 tisíc lidí a 11 jich přišlo o život. V sousedním Laosu se přehrada protrhla v červenci a zemřelo tam 27 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy