V Barmě došlo k dalšímu sesuvu půdy, desítky osob se zatím pohřešují

ČTK ČTK
26. 12. 2015 8:50
Po sesuvu hlušiny v Barmě se pohřešuje až 50 osob, záchranáři zatím našli jen pět těl. K neštěstí došlo při těžbě jadeitu na severu země. Firmy se nyní snaží vytěžit této suroviny co nejvíce, protože nová vláda plánuje v příštím roce zpřísnit podmínky v dolech.
Barma, těžba jadeitu. Ilustrační foto
Barma, těžba jadeitu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Rangún - Po sobotním sesuvu půdy v dolu na těžbu jadeitu na severu Barmy se pohřešuje několik desítek lidí. Jde již o druhé vážné neštěstí tohoto druhu během krátké doby.

Podle listu Bangkok Post se od pátku, kdy se neštěstí stalo, zatím našla těla pěti lidí. "Záchranáři začali svou práci. Pátráme po tělech a zatím jsme jich našli pět. Svědci říkají, že se pohřešuje až 50 osob," řekl bangkockému listu Tin Schwei Myin z města Pchakan, u nějž se důl nachází.

V oblasti Pchakanu, který leží v Kačjinském státě, se těží 90 procent světové produkce jadeitu, po němž je velká poptávka zejména v Číně. Operuje zde zhruba 800 důlních společností, z nichž deset největších je v čínských rukou.

V minulých měsících začaly vznikat v kopcích na severu Barmy narychlo nové doly. Firmy se totiž snaží vytěžit co nejvíce suroviny ještě předtím, než se příští rok moci ujme nová vláda, která chce zpřísnit podmínky v dolech na jadeit. Tato nová těžební horečka vytlačuje místní vesničany z jejich domovů. Vznikají také velké skládky hlušiny a právě sesuv jedné z nich je příčinou pátečního neštěstí.

Oblast páteční katastrofy je vyhlášená jako jedno z nejlepších nalezišť jadeitu nejvyšší kvality za několik miliard dolarů ročně. Podle mezinárodní organizace Global Witness většina zisku z prodeje barmského jadeitu, který loni dosáhl odhadem 31 miliard dolarů (787,3 miliardy Kč), ale putuje společnostem a osobám provázaným s předáky někdejší vojenské vlády.

Oblast Pchakan tak zůstává nadále chudá a místní lidé riskují život hledáním jadeitu ve vytěžené odpadové hornině u rozsáhlých důlních komplexů. V loňském roce byly při této činnosti zmrzačeny či zabity desítky lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy