V barech už nekouří většina planety. Přibyla Indie

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2008 17:01
Česko patří s Čínou a Ruskem k zemím, kde protikuřácké zákony nejsou tak přísné
Indové už by si v kavárnách a restauraích neměli zapálit. Otázka je, jak bude zákon dodržován.
Indové už by si v kavárnách a restauraích neměli zapálit. Otázka je, jak bude zákon dodržován. | Foto: Reuters

Praha - Ve vytěsňování kuřáků z barů, restaurací, úřadů a pracovišt dnes nastává celosvětový zlom.

Zákon, zakazující kouření ve veřejných prostorách, začíná platit v Indii. Druhé nejlidnatější zemi s více než miliardou obyvatel.

Protikuřácké zákony tak ode dneška platí už pro více než polovinu planety, přestože Čína a Rusko si s podobnými kroky zatím dávají na čas.

Protikuřácká expanze

Indie také potvrzuje trend, že boj proti kouření se z bohatých a vyspělých zemí přesunul i do chudších oblastí světa s nižší životní úrovní, kde nebyl dříve kladen na ekologii nebo ochranu lidského zdraví takový důraz.

Na mnichovském Oktoberfestu se kouření téměř žádné meze nekladou.
Na mnichovském Oktoberfestu se kouření téměř žádné meze nekladou. | Foto: Martin Novák, Reuters

Zákony přijímá stále více zemí v Asii a Latinské Americe.

"Čtyřicet procent zdravotních problémů indické populace má na svědomí kouření. A z každých pěti milionů nemocných kuřáků na světě je milion Indů," uvedl v předvečer zákazu pro list Times of India ministr zdravotnictví Anbumani Ramadoss.

Zákon narazil v Indii na tvrdý odpor, a to i v řadách některých vysoce postavených politiků. Jeho stoupenci ale nakonec návrh parlamentem protlačili.

Porušení zákona bude trestáno pokutou 200 rupií (téměř osmdesát korun). Největší indický výrobce cigaret - tabákový koncern ITC Ltd - zákon napadl u Nejvyššího soudu.

(Text pokračuje pod grafikou)

 

Podívejte se, jak jsou na tom jednotlivé evropské státy se zákazem kouření (kliknutím na příslušnou zemi získáte základní informaci o podobě jejích zákonech)


V Česku bitva pokračuje

Českou Poslaneckou sněmovnu čeká další kolo debat o protikuřáckém zákonu ještě tento měsíc.

Známý bojovník proti kouření poslanec ODS Boris Šťastný chce znovu navrhnout úplný zákaz cigaret v hospodách a barech, přestože takový návrh nemá velkou šanci na schválení.

V Evropě patří dosavadní legislativa v České republice k nejméně přísným. Totéž lze říci také o Rusku, kde se nesmí kouřit jen v nemocnicích, dopravních prostředcích, na nádražích a na úřadech. V restauracích či kavárnách milovníci cigaret nemají problém.

Ještě liberálnější je Čína, která se tak stává pro kuřáky rájem. Zákazy jsou tam obtěžováni minimálně.

V ČR přibývá dětských kuřáků

Podle lékařky Kateřiny Langrové, ředitelky sdružení Česká koalice proti tabáku, je tento stav pro Českou republikou ostudou.

"Samozřejmě prosazujeme úplný zákaz kouření na veřejných místech. Nikdy to zatím neprošlo kvůli části politiků, vždy z toho vyšel kompromisní paskvil. Ale věřím, že je otázka času, kdy se k úplnému zákazu připojíme i my. Naše sdružení ho prosazuje i kvůli tomu, že pasivním kouřením je ohrožen i personál a má nepříznivý vliv na děti, kterých u nás kouří stále více," řekla Langrová Aktuálně.cz

Poslanec Boris Šťastný.
Poslanec Boris Šťastný. | Foto: Ondřej Besperát

Počet kuřáků v české populaci podle ní v posledních letech klesá jen nepatrně (na webové stránce koalice je uveden počet 2,5 milionu kuřáků), ale zvyšuje se počet dětských kuřáků.

"Jediná dobrá zpráva je, že alespoň přestal klesat věk, ve kterém dětští kuřáci začínají s cigaretou. Ustálilo se to na jedenácti letech," tvrdí ředitelka České koalice proti tabáku.

I Německo váhá

Nové americké studie uvádějí, že v USA roste počet kouřících vysokoškolských studentů a na kouření mladých lidí má velký vliv Hollywood. Respektive to, zda ve filmech hlavní hrdinové kouří či ne.

Podobně jako v České republice váhá s tvrdými zákony i Německo. Ústavní soud v Karslruhe nedávno rozhodl, že bary o ploše menší než 40 metrů čtverečních by měly být pro kuřáky přístupné.

Naopak leckde se postihy neustále zpřísňují. V Izraeli se majitel restaurace nebo baru vystavuje nebezpečí vysoké pokuty, pokud na stoly položí popelníky.

V kanadském státě Ontario je zakázáno kouřit i v soukromých automobilech, pokud se na sedadle nachází osoba mladší šestnácti let.

Turecko překvapilo

Svojí razancí letos překvapil protikuřácký zákon v Turecku, dosud vyznavačům tabáku zemi zaslíbené. Ani tam si od července příštího roku nikdo nezapálí v restauracích a kavárnách.

Přitom aktivními kuřáky jsou dvě třetiny dospělých tureckých mužů, ročně se v zemi spotřebuje na patnáct miliard cigaret. Kouří údajně i téměř každé desáté dítě starší sedmi let.

 

Právě se děje

Další zprávy