Proti nezávislému Katalánsku vyšly statisíce lidí. Milujeme tě, Španělsko, protestovali v Barceloně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 10. 2017 17:27
V Barceloně statisíce lidí protestovaly proti nezávislosti Katalánska. Podle organizátorů se sešel milion demonstrantů, kteří požadují jednotné Španělsko. Policie však uvedla, že jich bylo jen 300 tisíc.
Demonstrace za jednotu Španělska v Barceloně.
Demonstrace za jednotu Španělska v Barceloně. | Foto: Reuters

Barcelona - V Barceloně se v neděli sešly statisíce lidí na demonstraci za jednotu Španělska. Podle organizátorů jich dorazilo 1,1 milionu. Informoval o tom španělský deník El País.

Policie však podle agentury AFP uvádí, že lidí bylo jen 300 tisíc.

Demonstranti nesli španělské i katalánské vlajky a volali "Díky, Španělsko, Katalánsko tě miluje". Jiní drželi transparenty s hesly jako "Společně", "Katalánsko je moje země, ale mým státem je Španělsko" nebo "Izolovat se znamená zchudnout".

V průvodu, který procházel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra. Manifestace se zúčastnili i někteří místní politici a lídři stran, které odmítly v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti.

Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem Všichni jsme Katalánsko a měla být protestem proti páteční rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu.

Tu schválil katalánský parlament, ve kterém měli v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil na prosinec volby.

Organizace SCC pořádala podobně velkou demonstraci už 8. října, kdy také lidé v ulicích Barcelony protestovali proti snahám tamní vlády o odtržení této autonomní oblasti od Španělska.

Tehdy SCC oznámila, že dorazil téměř milion lidí, podle policie jich byl na 350 000.

Puigdemont do vězení!

V centru Barcelony v neděli lidé nesli například i hesla jako "Nestyď se milovat Španělsko". "Jsme tady, abychom protestovali proti ilegálním krokům Puigdemonta, které rozdělily Katalánsko. Když se odtrhneme od Španělska, budeme slabší," řekl jeden z účastníků demonstrace, barcelonský advokát Lluis deníku El Mundo. Kritizoval tak Carlese Puigdemonta, který byl do pátku katalánským premiérem, než ho Madrid sesadil.

Puigdemont jako lídr separatistické koalice prosadil konání referenda o nezávislosti z 1. října i hlasování o rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky. Na demonstraci v neděli také někteří volali "Puigdemont do vězení".

Demonstrace v Barceloně oficiálně začala ve 12:00 středoevropského času, ale už asi dvě hodiny předtím se podle záběrů ze sociálních sítí pohybovaly v ulicích Barcelony stovky lidí s červenožlutými vlajkami a hesly za jednotné Španělsko.

Asi stovka se jich dopoledne sešla před velitelstvím policie a volala "Nejste v tom sami!". Právě na policii totiž bude zajistit v rozdělené zemi pořádek v následujících dnech, kdy se čekají i demonstrace separatistů a kdy jedny z katalánských odborů plánují stávku.

Na demonstraci, která skončila asi dvě hodiny po poledni španělskou hymnou, vystoupilo i několik bývalých a současných španělských politiků, například socialistický politik Josep Borrell, jenž býval španělským ministrem a také předsedou Evropského parlamentu. Dorazila i španělská ministryně zdravotnictví Dolors Montserratová či předseda strany Ciudadanos Albert Rivera. Z místních politiků přišel šéf katalánských lidovců Xavier García Albiol či lídr katalánských socialistů Miquel Iceta.

Katalánský parlament vyhlásil nezávislost. Poslanci zpívají hymnu a davy jásají | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

Zdroj: ČTK
Další zprávy