V Bangladéši byl popraven šéf největší islamistické strany za válečné zločiny z roku 1971

ČTK ČTK
10. 5. 2016 21:56
Matiur Rahmán Nizámí, vůdce Bangladéšského islámského společenství, byl v úterý popraven za genocidu a válečné zločiny během osvobozenecké války v roce 1971. Třiasedmdesátiletý Nizámí byl odsouzen k smrti v říjnu 2014, přičemž byl uznán vinným v 16 bodech obžaloby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dháka - V Bangladéši byl v úterý popraven vůdce největší islamistické strany v zemi, odsouzený za genocidu a válečné zločiny během osvobozenecké války v roce 1971. Bangladéš se osamostatnil od Pákistánu.

Bangladéšský ministr vnitra podle agentury AP uvedl, že mauláná Matiur Rahmán Nizámí, vůdce Bangladéšského islámského společenství byl popraven krátce po poledni místního času.

Třiasedmdesátiletý Nizámí byl odsouzen k smrti v říjnu 2014, přičemž byl uznán vinným v 16 bodech obžaloby včetně genocidy, vraždy, mučení, znásilnění a ničení majetku.

Bangladéš viní pákistánskou armádu a její místní spolupracovníky ze smrti tří milionů lidí a ze znásilnění 200.000 žen. Válka trvala devět měsíců a do uprchlických táborů v sousední Indii během ní uprchlo zhruba deset milionů lidí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy