V Bangladéši byl popraven šéf největší islamistické strany za válečné zločiny z roku 1971

ČTK ČTK
10. 5. 2016 21:56
Matiur Rahmán Nizámí, vůdce Bangladéšského islámského společenství, byl v úterý popraven za genocidu a válečné zločiny během osvobozenecké války v roce 1971. Třiasedmdesátiletý Nizámí byl odsouzen k smrti v říjnu 2014, přičemž byl uznán vinným v 16 bodech obžaloby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dháka - V Bangladéši byl v úterý popraven vůdce největší islamistické strany v zemi, odsouzený za genocidu a válečné zločiny během osvobozenecké války v roce 1971. Bangladéš se osamostatnil od Pákistánu.

Bangladéšský ministr vnitra podle agentury AP uvedl, že mauláná Matiur Rahmán Nizámí, vůdce Bangladéšského islámského společenství byl popraven krátce po poledni místního času.

Třiasedmdesátiletý Nizámí byl odsouzen k smrti v říjnu 2014, přičemž byl uznán vinným v 16 bodech obžaloby včetně genocidy, vraždy, mučení, znásilnění a ničení majetku.

Bangladéš viní pákistánskou armádu a její místní spolupracovníky ze smrti tří milionů lidí a ze znásilnění 200.000 žen. Válka trvala devět měsíců a do uprchlických táborů v sousední Indii během ní uprchlo zhruba deset milionů lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy