V Bámjánu byla objevena další obří socha Buddhy

BBC, Red Zah
9. 9. 2008 7:00
Výtvor ležel v místě, které kdysi zpustošil Taliban
Zlatý ležící Buddha v Bangkoku.
Zlatý ležící Buddha v Bangkoku. | Foto: Reuters

Bámján - Archeologové nalezli ve středoafghánské provincii Bámján obří sochu odpočívajícího Buddhy.

Devatenáct metrů dlouhé vypodobnění legendárního prince Siddhárty datované do třetího století našeho letopočtu bylo přitom odkryto v blízkosti skalních výklenků, kde až do roku 2001 spočívaly dvě obří sochy Buddhy.

Ultrakonzervativní hnutí Taliban ale čtyřicetimetrové sochy vytesané do pískovcové stěny vyhodilo do povětří - byly prý v rozporu s islámem, který modloslužebnictví zakazuje.

Podle místních úřadů je nově nalezená socha silně poničená, krk a pravá ruka jsou ale v dobrém stavu. Nález by mohl být veřejnosti zpřístupněn už příští měsíc.

Vůbec největší socha ležícího Buddhy, která by měla měřit až 300 metrů, ale dosud existuje jen ve formě svědectví středověkého čínského cestovatele a doposud nebyla objevena.

Čtěte také: Švýcarsko vrací Afgháncům poklady

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy