V Ázerbájdžánu mučili desítky příslušníků LGBT komunity, tvrdí Human Rights Watch

ČTK ČTK
3. 10. 2017 23:00
Ázerbájdžánská policie zatkla a mučila desítky lidí, které považuje za příslušníky komunity LGBT, tedy za homosexuály, bisexuály či transgenderové osoby. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Homosexualita nepatří v Ázerbájdžánu mezi trestné činy od roku 2000, v zemi však i přesto panuje vůči místní LGBT komunitě silná nevraživost. Podle HRW zadržela policie od poloviny září na základně pochybných obvinění desítky lidí, které pak bila, mučila elektrošoky a vnucovala jim úplatky výměnou za zprávy o dalších homosexuálech. Ázerbájdžánské úřady přitom uvedly, že policie zasahovala pouze proti případům "špatné morálky" a pro "dobro veřejného zdraví".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy