V Austrálii bude přes 40 °C. Požáry se mohou spojit v jeden a napáchat nevídané škody

ČTK ČTK
7. 1. 2020 13:13
Australští hasiči stupňují své úsilí, aby izolovali rozsáhlé lesní požáry, které nadále hoří na řadě míst na jihovýchodě země. Po nynějším přechodném ochlazení mají teploty v australských státech Nový Jižní Wales a Victoria od pátku znovu stoupat nad 40 stupňů Celsia.

Úřady se proto obávají, že některé mohutné požáry hořící nedaleko sebe by se mohly spojit v jeden a napáchat nevídané škody.

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí. Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Victoria dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu. Pojistné nároky v důsledku katastrofálních požárů dosáhly 700 milionů australských dolarů (10,9 miliardy Kč), napsala agentura AP. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Na západě Austrálie nicméně první letošní tropický cyklon přinesl v pondělí večer silný vichr a hustý liják, což přivítali i obyvatelé na opačném - východním - konci kontinentu. "Je to signál monzunové aktivity, která by mohla přerušit stávající vedra," řekl představitel hasičského sboru ve státě Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Také na jihovýchodě Austrálie v pondělí pršelo, i když jen lehce.

V metropoli státu Nový Jižní Wales Sydney se v úterý konal pohřeb jednoho ze dvou hasičů, kteří zahynuli 19. prosince při dopravní nehodě, když jeli likvidovat požár nedaleko Sydney. Média zveřejnila dojemné fotografie hasičovy malé dcery, která kráčela před otcovou rakví v bílých šatech a v jeho helmě. Na hrudníku měla připnutou medaili, kterou otec posmrtně za zásluhy dostal.

Účastníci pohřbu také vzdali zemřelému 36letému hasiči před kostelem hold tradičním maorským tancem haka, který ve světě proslavila zejména novozélandská ragbyová reprezentace. Jeho funkcí není pouze zastrašení protivníka, ale pro původní obyvatele sloužil i jako prostředek truchlení.

Na pohřeb přišel i australský premiér Scott Morrison, proti němuž obrací hněv řada Australanů vyčerpaných několikaměsíčními požáry. Lidé premiérovi vyčítají, že v době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také kritizují Morrisonovu vládu kvůli neochotě reagovat na klimatické změny, které podle expertů k vleklým suchům a vedrům mohly v Austrálii přispět. Reakce vlády na požáry byla také podle postižených pomalá a nekoordinovaná.

"Plány pro případ katastrofy měly být připraveny předem a neměly se vytvářet v době, kdy už byl vyhlášen stav nouze a všichni prchali. Komunikace mohla být lepší. Od různých lidí jsme slyšeli různé věci," postěžovali si Helena Wongová a její partner Justin Kam, kteří přišli o domov, když se oheň minulý měsíc prohnal městem Balmoral jižně od Sydney.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy