V Asii tisíce lidí pozorovaly unikátní prstencové zatmění Slunce

ČTK ČTK
26. 12. 2019 12:09
Tisíce lidí v jižní Asii a částech Blízkého východu sledovaly neobvyklé prstencové zatmění Slunce.
Prstencové zatmění Slunce.
Prstencové zatmění Slunce. | Foto: Reuters

Prstencové zatmění vzniká, když se Měsíc nachází blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a tudíž je z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč. Výsledkem je pak efekt vyhlížející jako ohnivý kruh, který se vytvoří kolem siluety Měsíce.

Zatmění bylo možné pozorovat od Indie, Pákistánu, Srí Lanky a Thajska po Singapur a Indonésii. Viditelné bylo ale také ze Saúdské Arábie. Informovala o tom agentura Reuters.

Indonéské úřady na pozorování zatmění poskytly teleskopy a stovky brýlí na ochranu očí. Více než dvouminutové zatmění pozorovaly tisíce lidí, někteří přitom tleskali a pískali.

Šéf singapurské astronomické společnosti Albert Ho uvedl, že nynější zatmění bylo pouze jedno ze dvou, která budou ze Singapuru viditelná po zbytek tohoto století, to další se očekává v roce 2063.

Zatmění Slunce je většinou z některého místa na Zemi možné spatřit dvakrát do roka, maximálně však pětkrát, poznamenal Reuters.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy