V Asii tisíce lidí pozorovaly unikátní prstencové zatmění Slunce

ČTK ČTK
26. 12. 2019 12:09
Tisíce lidí v jižní Asii a částech Blízkého východu sledovaly neobvyklé prstencové zatmění Slunce.
Prstencové zatmění Slunce.
Prstencové zatmění Slunce. | Foto: Reuters

Prstencové zatmění vzniká, když se Měsíc nachází blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a tudíž je z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč. Výsledkem je pak efekt vyhlížející jako ohnivý kruh, který se vytvoří kolem siluety Měsíce.

Zatmění bylo možné pozorovat od Indie, Pákistánu, Srí Lanky a Thajska po Singapur a Indonésii. Viditelné bylo ale také ze Saúdské Arábie. Informovala o tom agentura Reuters.

Indonéské úřady na pozorování zatmění poskytly teleskopy a stovky brýlí na ochranu očí. Více než dvouminutové zatmění pozorovaly tisíce lidí, někteří přitom tleskali a pískali.

Šéf singapurské astronomické společnosti Albert Ho uvedl, že nynější zatmění bylo pouze jedno ze dvou, která budou ze Singapuru viditelná po zbytek tohoto století, to další se očekává v roce 2063.

Zatmění Slunce je většinou z některého místa na Zemi možné spatřit dvakrát do roka, maximálně však pětkrát, poznamenal Reuters.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy