V Argentině vyhrála vládní koalice, bývalá prezidentka bude senátorkou

ČTK ČTK
23. 10. 2017 6:27
Argentinský prezident Mauricio Macri upevnil své postavení po nedělních parlamentních volbách, v nichž jeho koalice zvítězila ve většině provincií, včetně pěti největších. Vládní koalice získala navíc dvě desítky poslanců a desítku senátorů. Do Senátu se nově dostala exprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová, která díky tomu získá imunitu a vyhne se tak trestnímu stíhání v několika případech, včetně korupce. Voleb poloviny poslanců a třetiny senátorů se účastnilo 78 procent voličů. Fernándezová se do Senátu vrátí po deseti letech, v letech 2007 až 2015 stála v čele země. V roce 2015 ji v prezidentském úřadě vystřídal Macri, Fernándezová už potřetí v řadě nemohla kandidovat.
Exprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová.
Exprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy