V Arábii vznikne ekologické město na solární energii

gaz
17. 2. 2008 11:00
Město bude kompletně bez aut a emisí CO 2
Místo aut zde budou jezdit vozítka na magnetických polštářích
Místo aut zde budou jezdit vozítka na magnetických polštářích | Foto: Foster and partners

Abú Dhábí - Další z grandiózních projektů bohatých šejků z Perského zálivu byl odstartován. Ve Spojených arabských emirátech začali se stavbou stoprocentně ekologického města.

V Masdar City nebudou žádná auta a veškerý jeho chod bude napájen pomocí sluneční energie. Vyroste hned v sousedství hlavního města Abú Dhábí.

"Nikdo ještě nepostavil město, které by neprodukovalo žádné emise oxidu uhličitého," prohlásil na velkolepé zahajovací ceremonii výkonný ředitel Iniciativy Masdar Sultan Džaber.

"Nikdo ještě nepostavil město, které by neprodukovalo žádný odpad nebo bylo zcela poháněno obnovitelnými zdroji. Masdar City splní všechny tři věci," citoval Džabera britský deník The Times.

Čtěte také: Maďarská vláda chce být zelená. Potřebuje půl miliardy

Ve městě, které má být dokončeno za osm let, bude bydlet téměř 50 tisíc lidí. Projekt Masdar City vytvoří 70 tisíc pracovních míst. Jeho cena je 22 miliard dolarů.

Město (vpravo) bude napájet solární elektrárna (vlevo)
Město (vpravo) bude napájet solární elektrárna (vlevo) | Foto: Masdar Development

Stoprocentně ekologický

Veškerá energie v Masdar City bude vyráběna solárními panely, naprostá většina odpadu bude recyklována, spotřeba vody se sníží na polovinu a spotřeba energie o tři čtvrtiny.

Ke klimatizaci nejen domů, ale také samotných ulic bude použito tradičních větracích věží, které využívají proudění vzduchu a nepotřebují žádné dodávky energie. Místo automobilů se po městě budou obyvatelé pohybovat solárně poháněnými kabinkami MHD na magnetických polštářích.

Pitná voda se vyrobí odsolováním mořské vody za využití solární energie. Po použití bude vyčištěna a přivedena zpět do města, kde se využije na zavlažování stromů a plodin, které pak budou ve městě spotřebovány.

Vize budoucnosti

Zní to jako pohádka? Projekt se však nesetkává jen s nadšením.

Využije se i technologie větracích šachet. Podobných, jaké jsou vidět na této fotografii z Íránu
Využije se i technologie větracích šachet. Podobných, jaké jsou vidět na této fotografii z Íránu | Foto: Zereshk

Kritici se domnívají, že skrze Masdar City se šejkové pouze snaží nahnat ekologické body. Sousední Abú Dhábí s umělými ostrovy a kilometry klimatizovaných nákupních center, je totiž - v přepočtu na jednoho obyvatele - jedním z největších znečišťovatelů na světě.

Pouze symbolický význam projektu však jeho autoři popírají. Podle nich jde naopak o důkaz společenské zodpovědnosti a předvoj budoucího ekologického urbanismu.

"Jednoho dne budou všechna města stavěna jako toto," prohlašuje hlas v závěru  prezentačního videa projektu, které si můžete prohlédnout zde.

Čtěte také:
V Moskvě bude největší budova světa. Město ve věži
Část Bilbaa se změní v ostrov

 

Právě se děje

Další zprávy