V Anglii zemřel jeden z posledních pilotů z bitvy o Británii. Bylo mu 99 let

Zahraničí Zahraničí
2. 8. 2017 10:16
V anglickém Solihullu poblíž Birminghamu v pondělí zemřel jeden z posledních pilotů britského Královského letectva (RAF), který se zúčastnil bitvy o Británii. Kennethu Wilkinsonovi bylo 99 let. Tento pilot stíhacího letounu Spitfire byl během druhé světové války na začátku 40. let přiřazen nejprve k 616. a potom k 19. peruti. Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německého válečného letectva. Po válce se tento veterán živil jako zeměměřič.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015. | Foto: Reuters

Solihull (Velká Británie) - Kenneth Wilkinson byl jedním z pilotů, kteří bojovali v bitvě o Británii ve druhé světové válce. Zemřel v pondělí ve věku 99 let.

"Pan Wilkinson byl skutečný gentleman a bude nám velmi chybět," uvedl Spolek na památku bitvy o Británii (BBMT) ve svém oznámení.

K armádě byl Wilkinson povolán v den vypuknutí druhé světové války - 1. září 1939. Prošel leteckým výcvikem v Královském letectvu (RAF), pak jej přiřadili k 616. peruti a v říjnu 1940 k 19. peruti ve východní Anglii.

Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německé Luftwaffe.

"Měl jsem štěstí. Viděl jsem své kamarády padat z nebe spolu s letadly v plamenech… Hrozné věci," vyprávěl Wilkinson před dvěma lety v rozhovoru, který citovala britská stanice ITV.

V roce 2015 se při oslavě 75. výročí bitvy o Británii setkal s princem Williamem. Později se stanici BBC pochlubil, že Williamovi tehdy řekl, že princ "nelétá s pořádnými letadly - jen s vrtulníky".

Připomněl tak dobu, kdy William působil jako pilot záchranné helikoptéry u britského Královského letectva - zato Wilkinson pilotoval spitfiry.

Posledních deset bojovníků

Z armády odešel hned po válce. Živil se jako zeměměřič.

V roce 1958 vstoupil do nově založené Asociace bojovníků z bitvy o Británii (BBFA), která sdružuje piloty a navigátory, kteří se do bitvy zapojili. Teď už má BBFA jen deset členů, kterým je 95 až 99 let.

Letecká bitva o Británii probíhala od července do konce října 1940. Rozpoutali ji Němci, kteří chtěli zničit RAF a získat tak vzdušnou převahu nad kanálem La Manche. To by jim později usnadnilo invazi do Británie.

K té ale nakonec nedošlo právě proto, že zničit Královské letectvo se Němcům nepodařilo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy