V Anglii zemřel jeden z posledních pilotů z bitvy o Británii. Bylo mu 99 let

Zahraničí Zahraničí
2. 8. 2017 10:16
V anglickém Solihullu poblíž Birminghamu v pondělí zemřel jeden z posledních pilotů britského Královského letectva (RAF), který se zúčastnil bitvy o Británii. Kennethu Wilkinsonovi bylo 99 let. Tento pilot stíhacího letounu Spitfire byl během druhé světové války na začátku 40. let přiřazen nejprve k 616. a potom k 19. peruti. Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německého válečného letectva. Po válce se tento veterán živil jako zeměměřič.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015. | Foto: Reuters

Solihull (Velká Británie) - Kenneth Wilkinson byl jedním z pilotů, kteří bojovali v bitvě o Británii ve druhé světové válce. Zemřel v pondělí ve věku 99 let.

"Pan Wilkinson byl skutečný gentleman a bude nám velmi chybět," uvedl Spolek na památku bitvy o Británii (BBMT) ve svém oznámení.

K armádě byl Wilkinson povolán v den vypuknutí druhé světové války - 1. září 1939. Prošel leteckým výcvikem v Královském letectvu (RAF), pak jej přiřadili k 616. peruti a v říjnu 1940 k 19. peruti ve východní Anglii.

Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německé Luftwaffe.

"Měl jsem štěstí. Viděl jsem své kamarády padat z nebe spolu s letadly v plamenech… Hrozné věci," vyprávěl Wilkinson před dvěma lety v rozhovoru, který citovala britská stanice ITV.

V roce 2015 se při oslavě 75. výročí bitvy o Británii setkal s princem Williamem. Později se stanici BBC pochlubil, že Williamovi tehdy řekl, že princ "nelétá s pořádnými letadly - jen s vrtulníky".

Připomněl tak dobu, kdy William působil jako pilot záchranné helikoptéry u britského Královského letectva - zato Wilkinson pilotoval spitfiry.

Posledních deset bojovníků

Z armády odešel hned po válce. Živil se jako zeměměřič.

V roce 1958 vstoupil do nově založené Asociace bojovníků z bitvy o Británii (BBFA), která sdružuje piloty a navigátory, kteří se do bitvy zapojili. Teď už má BBFA jen deset členů, kterým je 95 až 99 let.

Letecká bitva o Británii probíhala od července do konce října 1940. Rozpoutali ji Němci, kteří chtěli zničit RAF a získat tak vzdušnou převahu nad kanálem La Manche. To by jim později usnadnilo invazi do Británie.

K té ale nakonec nedošlo právě proto, že zničit Královské letectvo se Němcům nepodařilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy