V Anglii zemřel jeden z posledních pilotů z bitvy o Británii. Bylo mu 99 let

Zahraničí Zahraničí
2. 8. 2017 10:16
V anglickém Solihullu poblíž Birminghamu v pondělí zemřel jeden z posledních pilotů britského Královského letectva (RAF), který se zúčastnil bitvy o Británii. Kennethu Wilkinsonovi bylo 99 let. Tento pilot stíhacího letounu Spitfire byl během druhé světové války na začátku 40. let přiřazen nejprve k 616. a potom k 19. peruti. Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německého válečného letectva. Po válce se tento veterán živil jako zeměměřič.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015. | Foto: Reuters

Solihull (Velká Británie) - Kenneth Wilkinson byl jedním z pilotů, kteří bojovali v bitvě o Británii ve druhé světové válce. Zemřel v pondělí ve věku 99 let.

"Pan Wilkinson byl skutečný gentleman a bude nám velmi chybět," uvedl Spolek na památku bitvy o Británii (BBMT) ve svém oznámení.

K armádě byl Wilkinson povolán v den vypuknutí druhé světové války - 1. září 1939. Prošel leteckým výcvikem v Královském letectvu (RAF), pak jej přiřadili k 616. peruti a v říjnu 1940 k 19. peruti ve východní Anglii.

Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německé Luftwaffe.

"Měl jsem štěstí. Viděl jsem své kamarády padat z nebe spolu s letadly v plamenech… Hrozné věci," vyprávěl Wilkinson před dvěma lety v rozhovoru, který citovala britská stanice ITV.

V roce 2015 se při oslavě 75. výročí bitvy o Británii setkal s princem Williamem. Později se stanici BBC pochlubil, že Williamovi tehdy řekl, že princ "nelétá s pořádnými letadly - jen s vrtulníky".

Připomněl tak dobu, kdy William působil jako pilot záchranné helikoptéry u britského Královského letectva - zato Wilkinson pilotoval spitfiry.

Posledních deset bojovníků

Z armády odešel hned po válce. Živil se jako zeměměřič.

V roce 1958 vstoupil do nově založené Asociace bojovníků z bitvy o Británii (BBFA), která sdružuje piloty a navigátory, kteří se do bitvy zapojili. Teď už má BBFA jen deset členů, kterým je 95 až 99 let.

Letecká bitva o Británii probíhala od července do konce října 1940. Rozpoutali ji Němci, kteří chtěli zničit RAF a získat tak vzdušnou převahu nad kanálem La Manche. To by jim později usnadnilo invazi do Británie.

K té ale nakonec nedošlo právě proto, že zničit Královské letectvo se Němcům nepodařilo.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

V brněnské Zborovské ulici po poledni zemřel dělník, který spadl do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Na místě zasahovaly dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života.

"Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev. Neštěstí vyšetřuje policie. 

Další zprávy