V Anglii zemřel jeden z posledních pilotů z bitvy o Británii. Bylo mu 99 let

Zahraničí Zahraničí
2. 8. 2017 10:16
V anglickém Solihullu poblíž Birminghamu v pondělí zemřel jeden z posledních pilotů britského Královského letectva (RAF), který se zúčastnil bitvy o Británii. Kennethu Wilkinsonovi bylo 99 let. Tento pilot stíhacího letounu Spitfire byl během druhé světové války na začátku 40. let přiřazen nejprve k 616. a potom k 19. peruti. Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německého válečného letectva. Po válce se tento veterán živil jako zeměměřič.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015.
Kenneth Wilkinson při setkání s princem Williamem v roce 2015. | Foto: Reuters

Solihull (Velká Británie) - Kenneth Wilkinson byl jedním z pilotů, kteří bojovali v bitvě o Británii ve druhé světové válce. Zemřel v pondělí ve věku 99 let.

"Pan Wilkinson byl skutečný gentleman a bude nám velmi chybět," uvedl Spolek na památku bitvy o Británii (BBMT) ve svém oznámení.

K armádě byl Wilkinson povolán v den vypuknutí druhé světové války - 1. září 1939. Prošel leteckým výcvikem v Královském letectvu (RAF), pak jej přiřadili k 616. peruti a v říjnu 1940 k 19. peruti ve východní Anglii.

Jeho úkolem bylo chránit průmyslové cíle v oblasti Midlands před útoky německé Luftwaffe.

"Měl jsem štěstí. Viděl jsem své kamarády padat z nebe spolu s letadly v plamenech… Hrozné věci," vyprávěl Wilkinson před dvěma lety v rozhovoru, který citovala britská stanice ITV.

V roce 2015 se při oslavě 75. výročí bitvy o Británii setkal s princem Williamem. Později se stanici BBC pochlubil, že Williamovi tehdy řekl, že princ "nelétá s pořádnými letadly - jen s vrtulníky".

Připomněl tak dobu, kdy William působil jako pilot záchranné helikoptéry u britského Královského letectva - zato Wilkinson pilotoval spitfiry.

Posledních deset bojovníků

Z armády odešel hned po válce. Živil se jako zeměměřič.

V roce 1958 vstoupil do nově založené Asociace bojovníků z bitvy o Británii (BBFA), která sdružuje piloty a navigátory, kteří se do bitvy zapojili. Teď už má BBFA jen deset členů, kterým je 95 až 99 let.

Letecká bitva o Británii probíhala od července do konce října 1940. Rozpoutali ji Němci, kteří chtěli zničit RAF a získat tak vzdušnou převahu nad kanálem La Manche. To by jim později usnadnilo invazi do Británie.

K té ale nakonec nedošlo právě proto, že zničit Královské letectvo se Němcům nepodařilo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy