reklama
 
 

V americkém Kongresu byla odhalena busta Václava Havla

19. 11. 2014 22:05
Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová.

Washington - V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla.

Středeční slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout viditelně dojatá vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné také exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová nebo předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Havel je po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi čtvrtým Evropanem, jehož busta se ocitla v americkém Kongresu.

"Sešli jsme se, abychom ocenili velkého hrdinu, člověka a dramatika," prohlásil Boehner, podle kterého Havel prožil život plný paradoxů. Exprezident podle kongresmana dosáhl vítězství díky pravdě, což byla jediná zbraň, kterou proti němu komunistický režim nemohl použít.

"Touto bustou chceme ocenit to, že i obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí," dodal Boehner. Vyjádřil také přesvědčení, že Havel by při své skromnosti byl jistě v rozpacích, že se mu dostalo takovéto pocty. Boehner přitom připomněl Havlova slova, že to, že se po sametové revoluci stal prezidentem, bylo tím nejhorším, co se mu mohlo stát.

Při ceremonii vystoupil také kaplan Sněmovny reprezentantů Patrick Conroy, který upozornil, že busta má připomínat, co Havel vykonal, a být pro ostatní inspirací. Podle Pelosiové Havlovo vůdcovství překonalo hranice jeho země.

Sobotka v projevu zdůraznil, že odhalení busty je také poctou všem, kteří nepodlehli útlaku a bojovali za svobodu.

Boehner připomněl, že Havel měl rád rock, i když podle Albrightové neměl smysl pro rytmus. K okořenění slavnostního okamžiku pak šéf Sněmovny reprezentantů pozval zpěváka Billyho Gibbonse ze slavné skupiny ZZ Top, který krátce zazpíval.

Premiér Sobotka hovořil o Havlově mezinárodním přesahu. "Přestože neměl žádnou praktickou zkušenost se zahraniční politikou, byl si přesně vědomý globálních konfliktů a snažil se hledat nové cesty k jejich řešení," podotkl. Někdy prý mohl vypadat jako naivní snílek z nevelké země, který se zarputile snaží ze světa udělat lepší místo pro život. "Byl ale vnitřně přesvědčený, že vyšší ideály lidskosti a morálky mohou, nejen pro jeho zemi, vést ke správným rozhodnutím a k pozitivní změně," prohlásil Sobotka.

autor: ČTK | 19. 11. 2014 22:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama