V americkém Kongresu byla odhalena busta Václava Havla

ČTK ČTK
19. 11. 2014 22:05
Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová.
Foto: Reuters

Washington - V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla.

Středeční slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout viditelně dojatá vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné také exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová nebo předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Odhalení busty Václava Havla v Kongresu. Zleva: Dagmar Havlová, John Boehner, Jan Hamáček, Bohuslav Sobotka, Nancy Pelosiová.
Odhalení busty Václava Havla v Kongresu. Zleva: Dagmar Havlová, John Boehner, Jan Hamáček, Bohuslav Sobotka, Nancy Pelosiová. | Foto: Reuters

Havel je po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi čtvrtým Evropanem, jehož busta se ocitla v americkém Kongresu.

"Sešli jsme se, abychom ocenili velkého hrdinu, člověka a dramatika," prohlásil Boehner, podle kterého Havel prožil život plný paradoxů. Exprezident podle kongresmana dosáhl vítězství díky pravdě, což byla jediná zbraň, kterou proti němu komunistický režim nemohl použít.

"Touto bustou chceme ocenit to, že i obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí," dodal Boehner. Vyjádřil také přesvědčení, že Havel by při své skromnosti byl jistě v rozpacích, že se mu dostalo takovéto pocty. Boehner přitom připomněl Havlova slova, že to, že se po sametové revoluci stal prezidentem, bylo tím nejhorším, co se mu mohlo stát.

Při ceremonii vystoupil také kaplan Sněmovny reprezentantů Patrick Conroy, který upozornil, že busta má připomínat, co Havel vykonal, a být pro ostatní inspirací. Podle Pelosiové Havlovo vůdcovství překonalo hranice jeho země.

Bohuslav Sobotka hovoří v Kongresu při odhalení busty Václava Havla.
Bohuslav Sobotka hovoří v Kongresu při odhalení busty Václava Havla. | Foto: ČTK

Sobotka v projevu zdůraznil, že odhalení busty je také poctou všem, kteří nepodlehli útlaku a bojovali za svobodu.

Boehner připomněl, že Havel měl rád rock, i když podle Albrightové neměl smysl pro rytmus. K okořenění slavnostního okamžiku pak šéf Sněmovny reprezentantů pozval zpěváka Billyho Gibbonse ze slavné skupiny ZZ Top, který krátce zazpíval.

Premiér Sobotka hovořil o Havlově mezinárodním přesahu. "Přestože neměl žádnou praktickou zkušenost se zahraniční politikou, byl si přesně vědomý globálních konfliktů a snažil se hledat nové cesty k jejich řešení," podotkl. Někdy prý mohl vypadat jako naivní snílek z nevelké země, který se zarputile snaží ze světa udělat lepší místo pro život. "Byl ale vnitřně přesvědčený, že vyšší ideály lidskosti a morálky mohou, nejen pro jeho zemi, vést ke správným rozhodnutím a k pozitivní změně," prohlásil Sobotka.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy