V Americe rostou obavy z další masové střelby. FBI volá s podezřením dvakrát víc lidí

ČTK ČTK
26. 8. 2019 22:05
Počet telefonátů na linku amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kam mohou lidé volat své tipy a hlásit podezření související s možnou střelbou či jiným útokem, se v týdnu po dvou útocích v El Pasu a Daytonu zvýšil o 70 procent. Informovali o tom dnes zástupci FBI. Při dvou útocích v Texasu a Ohiu na začátku srpna dva střelci zavraždili přes 30 lidí a desítky dalších zranili. FBI v následném týdnu zaznamenala přes 38.000 telefonátů na svou linku, zatímco běžně to bývá kolem 22.000, uvedla agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Po velkých útocích dochází často k podobnému nárůstu (počtu telefonátů)," uvedla FBI ve svém prohlášení. "Jako ostatně pokaždé FBI následně vyzývá veřejnost, aby byla ostražitá a hlásila okamžitě jakékoli podezřelé chování," dodala. Některé z tipů začala FBI prověřovat, některými se začaly zabývat místní úřady.

V návaznosti na tipy od veřejnosti policie v posledních týdnech zadržela a obvinila několik lidí po celých Spojených státech. Například zaměstnanec skladu z Wisconsinu upozornil policii na svého kolegu, který plánoval střelbu na pracovišti. Obyvatel Alabamy zase zalarmoval úřady poté, co mu jeho přítel, řidič z Floridy, napsal o svých plánech na útok v kostele v Memphisu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy