reklama
 
 

V Amazonii vymírá izolovaný indiánský kmen

18. 5. 2012 19:39
Brazilské indiány Awá ničí dřevorubci, chovatelé i osadníci

Rio de Janeiro - Indiáni amazonského kmene Awá vymírají, varovala nevládní organizace Survival International. Podle zprávy brazilského Národního institutu pro sídelní a agrární reformy (INCRA) za to mohou přicházející dřevorubci, chovatelé a osadníci.

"Indiáni Awá nám říkají, že situace je kritická. Jsou obětí genocidy a zanikají. Jsou malým kmenem proti zástupu vetřelců," řekla mluvčí Survival International Sarah Shenkerová. Kmen podle organizace tvoří už jen asi 460 osob.

Survival International vyzvala brazilskou vládu, aby vymezila území kmene Awá a zamezila tamnímu ničení lesa a kolonizaci. Požadavek podpořilo na 23 000 lidí, dodala Shenkerová.

Podívejte se, jak žijí brazilští indiáni:

Kampaň na záchranu amazonských indiánů zahájil v dubnu britský herec Colin Firth. "Prales indiánů Awá je ilegálně ničen kvůli ceněným dřevinám. Jakmile dřevorubci na indiány narazí, vraždí je. Luky a šípy nemohou čelit palným zbraním bělochů," vysvětlil nositel Oscara za film Králova řeč z loňského roku.

Podle údajů brazilské Národní nadace pro indiány (Funai) žije v Brazílii 77 izolovaných kmenů, které jsou roztroušeny po Amazonii. Jen tři desítky z nich byly již identifikovány.

Ze 191 milionů obyvatel Brazílie indiáni tvoří necelé jedno procento. Obývají však asi 12 procent jejího území, zejména právě v Amazonii.

Povstání indiánů kvůli těžbě surovin:

autor: ČTK | 18. 5. 2012 19:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama