V Afghánistánu padl při útoku na vozidlo české jednotky další voják, dva byli zraněni

Domácí Jan Gazdík ČTK Domácí, Jan Gazdík, ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2018 23:35
Zranění vojáci byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám a jsou mimo ohrožení života.
Sledujte brífink ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty. | Video: DVTV

Kábul / Praha - Při útoku na vozidlo české jednotky na základně Shindand v afghánské provincii Herát v pondělí padl jeden český voják a další dva byli zraněni. Oznámilo to v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

Podle informací z ministerstva došlo k útoku v pondělí okolo 11:20 našeho času. Jeden voják, rtn. T. P., padl a další dva vojáci 1. jednotky podpory a vlivu (PaV) byli zraněni. Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Zranění vojáci jsou mimo ohrožení života.

Rodiny vojáků byly informovány. K dispozici jsou jim vojenští psychologové.

O útoku informovala i Severoatlantická aliance, která uvedla, že na spojenecké síly zaútočil afghánský voják a jednoho vojáka NATO zabil a další dva zranil. NATO ale neupřesnilo, jaká byla národnost obětí.

Útočník prý truchlil nad smrtí policejního šéfa

Americký list The New York Times napsal, že se k útoku přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Dva afghánští představitelé, kteří si nepřáli kvůli citlivosti informací zveřejnit svou identitu, nicméně uvedli, že "střelba byla důsledkem hádky" a nejspíš nešlo o infiltraci ozbrojenců z Tálibánu.

Střelec, který byl zadržen, údajně truchlil kvůli smrti vlivného afghánského policejního šéfa Abdula Razaka, který zahynul minulý čtvrtek při atentátu v provincii Kandahár. Útočníka podle všeho pobouřily zprávy, které se objevily na sociálních sítích a v nichž se naznačovalo, že podíl na Razakově smrti nese i americký generál, který z atentátu vyvázl bez újmy.

Podle serveru icasualties.org do pondělního útoku padlo letos v Afghánistánu 11 vojáků, z toho osm Američanů a tři Češi.

"Prožívám nejtěžší období kariéry. Žádná slova nenahradí bolest v srdcích rodin, i tak jim musím vyjádřit svoji nejhlubší soustrast a zraněným vojákům popřát hladké zotavení," uvedl k útoku na české vojáky na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar. "Pro rodiny i zraněné vojáky uděláme maximum možného a potřebného!" dodal.

"Je to tragédie," zareagoval pro Aktuálně.cz na zprávu o dalším padlém vojákovi a dvou zraněných bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý. Nepochybuje sice, že čeští vojáci procházejí před afghánskou misí velmi kvalitní přípravou, přesto by se ale velení armády podle něj mělo důrazněji zaměřit na ochranu vojáků, které do Afghánistánu vysílá.

V misi se musí pokračovat

"Největší chybou by teď bylo tuto českou, velmi důležitou misi - pod vlivem ztrát - doma zpochybňovat," domnívá se generál, sám účastník riskantních zahraničních operací. Poměry v Afghánistánu považuje i kvůli probíhajícím volbám za velmi komplikované. I kvůli nim tálibánci podle generála útočí na spojenecké vojáky. Šedivý proto nevěří, že jde o odvetu za likvidaci teroristů, kteří v srpnu zabili jiné tři české vojáky.

Informace o akci českých speciálních sil neměla přesto podle generála Šedivého uniknout. Ministr obrany Lubomír Metnar před časem přiznal, že vydal pokyn k prošetření nežádoucího úniku informací o akci českých speciálních sil.

Je na rostoucí oběti vojáků česká společnost, ale i armáda připravena? "Nehledě na tragédii bychom neměli podléhat panice, váhání o smyslu naší přítomnosti v Afghánistánu. V té misi se musí pokračovat a udělat vše k bezpečí a ochraně našich vojáků," opakuje generál Šedivý.

Stejný názor zastává například i šéf ODS Petr Fiala, který vyjádřil soustrast pozůstalým a popřál brzké uzdravení zraněným vojákům. "Obdivuji statečnost našich účastníků mise v Afghánistánu. Jejich působení má velký význam pro mezinárodní společenství a zaslouží si naši úctu a plnou podporu," napsal na Twitteru.

Soustrast pozůstalým a přání brzkého uzdravení zraněným vyjádřil i premiér Andrej Babiš. "Další ztráta života v Afghánistánu mě zasáhla, proto budu s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky," uvedl také na Twitteru.

Na základě navýšení mandátu pro mise, schváleného Parlamentem České republiky v červnu letošního roku, působí české jednotky kromě Bagrámu a Kábulu také v provinciích Herát a Lógar, kde pomáhají s výcvikem afghánských ozbrojených složek.

Pondělní útok přišel necelý týden po atentátu na kolonu koaličních vozidel nedaleko základny Bagrám, při kterém bylo minulý týden ve středu zraněno pět českých vojáků, jeden z nich vážně. Těžce zraněný byl v Afghánistánu dvakrát operován, do České republiky by měl být převezen na konci tohoto týdne.

Ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata vystoupí v úterý ráno v souvislosti s útokem na společné tiskové konferenci.

Video: Čechy v Afghánistánu neochráníme sezením s rukama v klíně

Jako Česká republika nadále zůstáváme součástí koalice, naši vojáci odvedli skvělou práci, říká ministr obrany Lubomír Metnar. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy