Uzbecký prezident je po krvácení do mozku v nemocnici, vyhlídky jsou nejasné

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2016 13:36
Autokratický uzbecký prezident Islam Karimov byl v neděli převezen do nemocnice kvůli krvácení do mozku. Jeho stav je stabilizovaný, jaké jsou jeho vyhlídky, ale zatím není jasné. Na sociální síti Instagram to uvedla jeho dcera.
Uzbecký prezident Islam Karimov na archivním snímku.
Uzbecký prezident Islam Karimov na archivním snímku. | Foto: Reuters

TaškentOsmasedmdesátiletý uzbecký prezident Islam Karimov utrpěl krvácení do mozku. Jeho stav se lékařům podařilo stabilizovat, na prognózy je ale podle prezidentovy dcery ještě příliš brzo. Vláda o hospitalizaci prezidenta informovala v neděli, ovšem bez podrobností. 

"Podle specialistů zabere úplná zdravotní prohlídka a další ošetřování nějaký čas," sdělil v neděli kabinet v prohlášení.

Prezidentova mladší dcera Lola Karimovová Tilljajevová na Instagramu upřesnila, že ke krvácení do mozku jejího otce došlo už v sobotu ráno. "Byl hospitalizován a je na jednotce intenzivní péče. Jeho stav je hodnocen jako stabilní. V této chvíli je příliš brzy dělat jakékoli prognózy," napsala.

Autokratický Karimov stojí v čele Uzbekistánu už od roku 1989, kdy země ještě byla jednou ze sovětských republik. Moc si pak udržel i po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Kdo by mohl na jeho místo nastoupit, zatím není zřejmé. Neschopnost dohodnout se na tom, kdo by Uzbekistán dočasně vedl, by podle agentury Reuters mohly tuto muslimskou zemi s 32 miliony obyvatel destabilizovat.

Jako případní nástupci Karimova jsou nejčastěji zmiňováni premiér Šavkat Mirzijajev a jeho první náměstek Rustam Azimov.

Prezidentova starší dcera Gulnara před časem upadla v nemilost a už dlouho se neobjevila na veřejnosti. Některá média v roce 2014 tvrdila, že je v domácím vězení. Mladší dcera Lola je uzbeckou velvyslankyní při Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) a žije v Paříži.

Karimov kvůli obavám z šířícího se islámského extremismu a terorismu v dubnu požádal o podporu Rusko. Jeho vláda je často kritizovaná Západem za porušování lidských práv. Jednoduché vztahy ale Uzbekistán nemá ani s Moskvou, od níž si snaží udržet odstup a neváhá kritizovat i ruské základny v sousedním Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, s nimiž má Taškent špatné vztahy.

 

Právě se děje

Další zprávy