Konec rautů. Indonéští úředníci mají jíst pouliční jídlo

ČTK ČTK
29. 11. 2014 7:58
Na stolech úředníků a oficiálních činitelů se mají objevit maniok, dušená kukuřice a batáty. Jinak hrozí přeřazení na horší post
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Marek Pokorný

Jakarta - Indonésie nařídila státním úředníkům a oficiálním činitelům, aby na pracovních setkáních místo zahraničních pochoutek konzumovali jídlo od místních pouličních prodejců. Měli by také přestat pořádat nákladné večírky, uvedla indonéská vláda, která se podobně jako čínský kabinet snaží zmírnit excesy svého úřednictva.

Jak napsala agentura AFP, na hodovních stolech úředníků by se měly začít objevovat takové pochutiny, jako je maniok, dušená kukuřice a dorty ze sladkých brambor (batátů). Počet hostů pozvaných na oficiální bankety nejvýše postavených představitelů by neměl překročit 400.

Nová pravidla mají začít platit od prvního prosince a ti, kdo je poruší, riskují přeřazení na nižší služební post či seškrtání bonusů.

Indonéský prezident Joko Widodo, který převzal úřad minulý měsíc, pochází ze skromných poměrů. Snížení výdajů oficiálních činitelů a zakročení proti všudypřítomné korupci stanovil jako klíčové cíle své vlády. Od nástupu do funkce už stihl osekat rozpočet na cestovní výdaje pro příští rok. Minulý týden šel osobním příkladem, když na promoci svého syna do Singapuru letěl turistickou třídou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy