Už žádné odklady. V USA nastane analogová tma

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 6. 2009 19:55
Od pátku mají být americké domácnosti digitalizované, ne všechny jsou však připraveny
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

New York - V Americe skončí v pátek definitivně analogové televizní vysílání. Dvakrát odložená celoplošná digitalizace se dotkne asi 14 milionů domácností, které jsou dosud závislé na pozemním vysílání.

Ostatních téměř 100 milionů domácností přijímá signál prostřednictvím kabelu nebo satelitu, a proto se jich přechod na digitální formu nedotkne.

Uvolněné frekvence vláda prodala za 20 miliard dolarů telekomunikačním společnostem, které díky nim budou moci nabízet nové služby spojené zejména s vysokorychlostním internetem. Na části vln má také začít fungovat nová komunikační síť pro instituce zajišťující bezpečnost a pomoc v tísni.

Aby mohly lidé přijímat televizní vysílání pomocí antény, musejí být jejich televizory vybaveny set-top boxy, které mění digitální signál na analogový. Netýká se to ovšem modernějších přístrojů, které už umějí přijímat digitální signál samy.

Set-top boxy stojí ve Spojených státech v přepočtu 1000 až 1600 korun. Vláda poskytla Američanům na nákup konvertorů dotaci přesahující 700 korun. Každá rodina měla nárok na poukázku s příspěvky na dva set-top boxy.

Peníze z federálních fondů ale loni koncem roku došly, stejně jako zásoby konvertorů. Vláda byla proto nucena požádat Kongres, aby už oznámený termín celoplošné digitalizace přesunul ze 17. února na 12. června.

Původní termín pro přechod byl ale plánován už na rok 2006. Podle průzkumu společnosti Nielsen z konce května není na přechod na digitál stále připraveno 2,8 milionu amerických domácností.

Přechod na digitální vysílání stál čtyři miliardy dolarů. Provázely ho však zmatky, za což podle amerického tisku mohla špatně vedená osvětová kampaň. Kritika směřovala především na adresu úřadů, které se údajně soustředily jen na informace o potřebě set-top boxů, ale dlouho otálely s tím, aby lidem oznámily, že možná budou potřebovat i jiná zařízení.

Set-top box
Set-top box | Foto: Ondřej Besperát

Televizní stanice, které šíří program pomocí vysílačů, předpokládaly, že po digitalizaci někteří diváci odhlásí placený kabelový příjem a vrátí se k bezplatnému pozemnímu vysílání. Místo toho ale vzrostl zájem o kabelovou a satelitní televizi. Za uplynulý rok přešlo na tuto formu vysílání pět procent domácností.

Spojené státy jsou na severoamerickém kontinentu v digitalizaci nejdál. Kanada se na ni chystá v srpnu 2011. V Evropě byla průkopníkem digitální televize Británie, která s ní začala před 11 lety. Zcela bez analogového vysílání už jsou Lucembursko a Nizozemsko.

Českou republiku čeká ještě dost změn. Současná fáze digitalizace skončí v případě České televize v říjnu 2010, v případě komerčních televizí koncem roku 2011. Do června 2012 se pak úplně vypne analogové televizní vysílání.

 

Právě se děje

Další zprávy