Už tleskali pilotovi. Letadlo ale havarovalo na pláži

Zdeněk John
23. 12. 2009 16:09
Při havárii boeingu se zranilo 91 lidí
Havarovaný boeing v Kingstonu
Havarovaný boeing v Kingstonu | Foto: Zahraničí

* Počet zraněných stoupl na 91, někteří jsou zraněni vážně * Pilot přistával v hustém dešti a nezastavil na ranveji * American Airlines zatím neznají příčinu havárie

Kingston - Boeing 737 společnosti American Airlines dnes ve čtyři ráno (SEČ) normálně přistál. Cestující dokonce začali pilotovi tleskat, ale pak jásat utichl. Zhruba 150 lidem na palubě letadla na ranveji letiště v jamajském Kingstonu došlo, že něco není v pořádku.

Při havárii, která následovala poté, co pilot nedokázal zastavit stroj, prolomil zátarasy na konci dráhy a skončil na blízké pláži, nikdo jako zázrakem nezemřel ani neutrpěl vážná zranění.

Agentury přinesly zprávu, že zhruba 90 cestujících muselo být ošetřeno, nikdo z nich však není ohrožen na životě. Byli postupně rozvezeni do kingstonských nemocnic.

Silně pršelo

Americké letadlo na lince z Miami havarovalo za silného deště. To je jisté, byť vyšetřovatelé se zatím zdráhají označit počasí za příčinu nehody.

Mluvčí letecké společnosti American Airlines Charley Wilson řekl, že všechny pasažéry se podařilo z letadla evakuovat pomocí nafukovacích skluzavek. Letecké společnost přiznává, že její stroj nezvládl přistávací manévr.

Agentura AFP napsala, že rozbitý je jeden z motorů a stroj je vážně poškozen. Nezdá se prý ale, že by se letadlo skutečně rozlomilo na dvě nebo tři části, jak se uvádělo v prvních zprávách.

"Na konci ranveje se ozvala hrozná rána," citovala svědkovo líčení agentura AFP. V tu chvíli se objevily nad hlavami pasažérů kyslíkové masky, neklamný znak potíží, a trup letadla se třásl.

Mezinárodní letiště Norman Manley v Kingstonu bylo uzavřeno kvůli vyšetřování a ověření bezpečnosti ranveje pro další přistání a vzlety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy