"Už dávno nastal čas, aby vznikl palestinský stát"

Jiří Just (spolupracovník A.cz)
23. 9. 2011 21:00
Bez palestinského státu bude dál trvat blíkovýchodní konflikt, tvrdí Palestinci
Zeď v Ramalláhu s portrétem Jásira Arafata, pod ní izraelští vojáci
Zeď v Ramalláhu s portrétem Jásira Arafata, pod ní izraelští vojáci | Foto: Reuters

Moskva - Palestinská administrativa hodlá v pátek požádala o členství v Organizaci spojených národů. Jak vnímají pokus o mezinárodní uznání obyčejní Palestinci a jak sami vidí šance na získání nezávislosti?

Pro muslimy skončil postní měsíc ramadán a na palestinském velvyslanectví v Moskvě, jež tak trochu symbolicky sousedí s budovou Organizace spojených národů, je vše přichystáno k oslavě.

V hale u vstupních dveří stojí pár stolů s arabskými sladkostmi. Z obrazu přes půl zdi dohlíží na hostinu někdejší šéf palestinské autonomie Jásir Arafat a na protější straně jeho současný nástupce Mahmúd Abbás.

Na mezinárodně neuznané palestinské půdě se setkávám s dvěma podnikateli, Chálidem a Mohammedem.

Nedávno přijeli do Moskvy na služební cestu z Palestiny, a proto mě zajímalo, jak vnímají pokus palestinské vlády požádat OSN o členství v organizaci a tím i oficiální mezinárodní uznaní.

Právo na stát máme

Už dávno nastal čas, aby vznikl palestinský stát," tvrdí Mohammed, kterému je asi kolem čtyřicítky. Na mé otázky odpovídá arabsky, překládá nám jeho kolega Chálid.

„Na naší straně jsou rezoluce OSN, které nám dávají právo vytvořit nezávislý stát v hranicích z roku 1967. Už dlouho stojíme před branami mezinárodního společenství a čekáme, až přijmou náš požadavek a dají tak průchod právu," říká.

Přibližně stejně starý Chálid s jeho názorem souhlasí. Rovněž si myslí, že Palestinci mají plné právo vytvořit vlastní stát a je přesvědčen, že jsou připraveni dosáhnout tohoto cíle všemi možnými způsoby, včetně ozbrojeného boje.

„Pokud nám mezinárodní společenství neumožní vytvořit svůj stát, máme připraveny různé scénáře. Od našeho práva na stát, od našeho boje za svobodu neustoupíme," prohlašuje.

Bez palestinského státu nebude mír Překážkou na cestě k získání vlastního nezávislého státu je podle slov obou Palestinců americká a izraelská politika. Washington s Tel Avivem brání vyhlášení nezávislosti Palestiny, a tím i vyřešení blízkovýchodního konfliktu.

„Izrael a Spojené státy nám nedávají svobodu, brání vzniku našeho státu. Muslimové, Židé i křesťané žili do okupace v míru. My se považujeme za jediný národ na světě, který má své území, ale nemá stát," argumentuje Mohammed.

„Nastal čas, aby američtí politici změnili své myšlení a poskytli nám šanci založit palestinský stát. Tím by se současně vyřešil blízkovýchodní konflikt. Mír na Blízkém východě nemůže bez nezávislého palestinského státu nastat. Protože mír v Palestině znamená mír v Izraeli," vyjadřuje své přesvědčení.

Gaza je centrem boje proti Izraeli
Gaza je centrem boje proti Izraeli | Foto: Aktuálně.cz

Podle Mohammedova názoru je garancí bezpečnosti pro židovský stát právě vznik nezávislé Palestiny. S jejím vznikem automaticky zmizí důvod pro boj s Izraelem.

To však předpokládá, že budou vyřešeny problémy, jakými jsou přítomnost izraelských vojsk na palestinských územích, výstavby osad na západním břehu Jordánu a nerespektování hranic z roku 1967.

Oba dva Palestinci tento stav nazývají okupací, a proto obhajují ostřelovaní izraelského území a teroristické útoky palestinských militantních organizací.

„Dokud nám Izrael neumožní vznik vlastního státu, máme právo proti němu bojovat. My se nebudeme jen dívat, jak nás náš nepřítel utiskuje," říká Mohammed.

Je přitom přesvědčen, že palestinští politici nemohou přesvědčit národ k zastavení boje. Ten může podle jeho názoru skončit, až vznikne nezávislý palestinský stát.

Na cestě k mezinárodnímu uznání?

Přesto oba palestinští podnikatelé věří, že většina členů Valného shromáždění OSN bude hlasovat pro vznik palestinského státu, a to nehledě na mnoho nejasností, které okolo pátečního zasedání panují.

Foto: Reuters

Pozice Spojených států v otázce přiznání palestinské nezávislosti je otevřeně negativní, jak budou hlasovat státy Evropské unie, není ale stoprocentně jasné.

Neméně důležitá je pro Palestinu také pozice států, které v roce 1988 uznaly její nezávislost jako členové sovětského bloku a které se dnes, znovu pod tlakem své zahraničněpolitické orientace, mohou postavit na druhou stranu barikády.

Jedná se mimo jiné například o Polsko či Českou republiku. Jasnou podporu mají Palestinci ale zajištěnu od Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov začátkem září potvrdil, že Rusko bude hlasovat pro mezinárodní uznání Palestiny.

Podle jeho slov Moskva nevidí problém v uznání nezávislého palestinského státu, neboť jej uznala ještě v minulém století.

Oba Palestinci jsou přesto přesvědčeni, že během hlasování na Valném shromáždění OSN potřebnou dvoutřetinovou většinu získají.

Co když bude přijetí Palestiny do Organizace spojených národů přece jen zablokováno? Podle Chálida půjdou Palestinci dál za svým cílem, dokud ho nedosáhnout.

Přitom nevylučuje, že Palestinci na odmítnutí mohou zareagovat novou intifádou. „Nemáme co ztratit. My stále jdeme kupředu. Pokud se nám to nepodaří, dojde k nové intifádě, k novému povstání," uzavírá.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy