Už 40 procent Němců si myslí, že bez eura by bylo lépe

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2010 12:35
Summit EU má na konci týdne jednat o pomoci Řecku. Evropa je ale v názorech rozdělená
Budova řecké centrální banky.
Budova řecké centrální banky. | Foto: Reuters

Berlín - Evropská unie by měla ve čtvrtek a v pátek na summitu v Bruselu konečně rozhodnout, jestli pomůže zruinovanému Řecku a postaví jeho ekonomiku zpět na nohy.

Už dlouho ale nebyla Evropa tak rozdělená jako nyní. Německo a Velká Británie odmítají vyprostit balkánskou zemi z krize posláním peněz, naopak Itálie a předseda Evropská komise José Barroso jsou pro.

Průzkum časopisu Financial Times ukázal, že tentokrát si Němci skutečně pořádně dupli a žádají po kancléřce Angele Merkelové neústupnost. Přes dvě třetiny Němců je proti pomoci, pro jen pětina.

Na 76 procent lidí uvedlo, že německá vláda by v žádném případě neměla ručit za splacení dluhů jiných členských států Evropské unie.

Barroso se dostal so sporu s Angelou Merkelovou.
Barroso se dostal so sporu s Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Ve Velké Británii, Francii, Španělsku a Itálii tak velký odpor k pomoci Řekům není. V žádné z těchto zemí ale není pro společnou záchranu Řecka většina lidí.

Podle deníku Financial Times Merkelová pojede na čtvrteční summit s tím, že Atény žádné peníze nepotřebují. "Nemyslím, že Řecko teď potřebuje peníze a řecká vláda o ně ani oficiálně nepožádala. Nechceme vyvolávat na trzích falešná očekávání," řekla kancléřka o víkendu v rozhlasovém rozhovoru.

Průzkum také odhalil, že stále více Němců pochybuje o smyslu eurozóny a přijetí jednotné evropské měny. 40 procent dotázaných odpovědělo, že Německo by na tom bylo lépe, kdyby v eurozóně nebylo.

Zóna má nyní šestnáct členů, německá ekonomika je z nich největší.

Řecký premiér Jorgos Papandreu. EU ho tlačí k šetření, ale doma lidé protestují a stávkují.
Řecký premiér Jorgos Papandreu. EU ho tlačí k šetření, ale doma lidé protestují a stávkují. | Foto: Reuters

Na pomoc Řecku naléhají italský premiér Silvio Berlusconi a předseda Evropské komise José Barroso.

"Zajistit stabilitu eurozóny je v německém zájmu. Věřím, že vláda k řešení krize přistoupí konstruktivně," řekl Barroso v rozhovoru pro německý hospodářský deník Handelsblatt.

K přehodnocení odmítavého postoje Berlín v minulém týdnu vyzvala i francouzská ministryně financí Christiane Lagardeová.

Řekům je v prvé řadě vyčítáno, že léta udávali Evropě o své ekonomice nesprávné údaje a až teď vyšla najevo nelichotivá pravda. Řecký deficit loni činil 12,7 procenta hrubého domácího produktu, přitom povolený limit uvnitř EU jsou pouhá tři procenta.

Pokud se Atény nedočkají pomoci z eurozóny, možná se obrátí na Mezinárodní měnový fond.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy