Utrpení na moři končí, Indonésie a Malajsie pomohou běžencům

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 5. 2015 9:58
Země poskytnou dočasné útočiště odhadem 7000 migrantů. Indonésané mezitím objevili další loď a lidi na palubě zachránili.
Zachránění uprchlíci.
Zachránění uprchlíci. | Foto: Reuters

Jakarta - Humanitární katastrofa v pobřežních vodách jihovýchodní Asie je - zdá se - alespoň prozatím zažehnána.

Krátce poté, co flotila indonéských rybářů zachránila přes 430 běženců, kteří se ztratili u pobřeží Thajska a strávili celé měsíce na moři, Indonésie a Malajsie oznámily, že dočasně pomohou všem uprchlíkům. 

Dosažení dohody oznámil malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman, a to po mimořádné schůzce s šéfy diplomacie Indonésie a Thajska. Jejím cílem bylo vyřešit další osud uprchlíků; z nichž většina patří k dlouhodobě pronásledované menšině Rohingů v Barmě.

Dalšími jsou Bangladéšané prchající před bídou ve své zemi.

Pomoc pro 7000 lidí

Aman novinářům řekl, že se Malajsie a Indonésie se dohodly, že poskytnou dočasné útočiště odhadem 7000 migrantů, "pod podmínkou, že budou do roka s pomocí mezinárodního společenství repatriováni nebo přesídleni do jiné země".

"Apeluji na neziskové organizace, všech ras a náboženství, aby se zapojily do pomoci těmto uprchlíkům z řad Rohingů. Přestože jde o imigranty, kteří porušují právo a snaží se dostat do země nelegálně, musíme jim pomoci," dodal malajsijský ministr vnitra Ahmad Zahid Hamidi

Dohoda přichází jen několik dní poté, co neochotu pomoci lidem v ohrožení života indonéských, malajsijských a thajských úřadů kritizovali generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun i papež František.

O pomoci Thajska na tiskovém brífinku řeč nebyla a Bangkok dohodu zatím ani nijak nekomentoval.

Humanitární krize v jihovýchodní Asii propukla tento měsíc poté, co vlády jednotlivých zemí zpřísnily akce proti pašování lidí. Někteří kapitáni pašeráckých lodí svá plavidla opustili a nechali stovky migrantů na moři.

Zhruba 3000 migrantů se podařilo dostat do Malajsie, Thajska a Indonésie, ale všechny tyto země část lodí od svého pobřeží odehnaly. Humanitární skupiny odhadují, že v Andamanském moři mohou být tisíce dalších uprchlíků v nouzi.

Zbídačelé běžence ze zatím posledního nalezeného plavidla během středečního rána zachránila více než desítka rybářských lodí. "Trpí dehydratací, jsou zesláblí a vyhladovělí," řekl Khairul Nove, šéf záchranné agentury východoindonéské provincie Aceh.

Jeden ze zachráněných novinářům řekl, že lodi selhal motor, kapitán utekl a oni zůstali na moři čtyři měsíce, než je našli indonéští rybáři a dopravili na pobřeží. "Došlo nám jídlo. Chtěli jsme do Malajsie, ale ta nám to nedovolila," řekl třicetiletý muž.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy