Utrpení na moři končí, Indonésie a Malajsie pomohou běžencům

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 5. 2015 9:58
Země poskytnou dočasné útočiště odhadem 7000 migrantů. Indonésané mezitím objevili další loď a lidi na palubě zachránili.
Zachránění uprchlíci.
Zachránění uprchlíci. | Foto: Reuters

Jakarta - Humanitární katastrofa v pobřežních vodách jihovýchodní Asie je - zdá se - alespoň prozatím zažehnána.

Krátce poté, co flotila indonéských rybářů zachránila přes 430 běženců, kteří se ztratili u pobřeží Thajska a strávili celé měsíce na moři, Indonésie a Malajsie oznámily, že dočasně pomohou všem uprchlíkům. 

Dosažení dohody oznámil malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman, a to po mimořádné schůzce s šéfy diplomacie Indonésie a Thajska. Jejím cílem bylo vyřešit další osud uprchlíků; z nichž většina patří k dlouhodobě pronásledované menšině Rohingů v Barmě.

Dalšími jsou Bangladéšané prchající před bídou ve své zemi.

Pomoc pro 7000 lidí

Aman novinářům řekl, že se Malajsie a Indonésie se dohodly, že poskytnou dočasné útočiště odhadem 7000 migrantů, "pod podmínkou, že budou do roka s pomocí mezinárodního společenství repatriováni nebo přesídleni do jiné země".

"Apeluji na neziskové organizace, všech ras a náboženství, aby se zapojily do pomoci těmto uprchlíkům z řad Rohingů. Přestože jde o imigranty, kteří porušují právo a snaží se dostat do země nelegálně, musíme jim pomoci," dodal malajsijský ministr vnitra Ahmad Zahid Hamidi

Dohoda přichází jen několik dní poté, co neochotu pomoci lidem v ohrožení života indonéských, malajsijských a thajských úřadů kritizovali generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun i papež František.

O pomoci Thajska na tiskovém brífinku řeč nebyla a Bangkok dohodu zatím ani nijak nekomentoval.

Humanitární krize v jihovýchodní Asii propukla tento měsíc poté, co vlády jednotlivých zemí zpřísnily akce proti pašování lidí. Někteří kapitáni pašeráckých lodí svá plavidla opustili a nechali stovky migrantů na moři.

Zhruba 3000 migrantů se podařilo dostat do Malajsie, Thajska a Indonésie, ale všechny tyto země část lodí od svého pobřeží odehnaly. Humanitární skupiny odhadují, že v Andamanském moři mohou být tisíce dalších uprchlíků v nouzi.

Zbídačelé běžence ze zatím posledního nalezeného plavidla během středečního rána zachránila více než desítka rybářských lodí. "Trpí dehydratací, jsou zesláblí a vyhladovělí," řekl Khairul Nove, šéf záchranné agentury východoindonéské provincie Aceh.

Jeden ze zachráněných novinářům řekl, že lodi selhal motor, kapitán utekl a oni zůstali na moři čtyři měsíce, než je našli indonéští rybáři a dopravili na pobřeží. "Došlo nám jídlo. Chtěli jsme do Malajsie, ale ta nám to nedovolila," řekl třicetiletý muž.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy