Izraelci budují v Jeruzalémě zátarasy, reagují na stále častější palestinské útoky

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 21:52
Izraelská vláda reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a více než tři desítky Palestinců. V palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma začalo budování zátarasů. Situaci jede uklidnit také americký ministr zahraničí John Kerry.
Pobodaný při lednového útoku Palestince v telavivském autobusu (ilustrační foto).
Pobodaný při lednového útoku Palestince v telavivském autobusu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelské ozbrojené složky začaly ve středu budovat zátarasy s kontrolními stanovišti v palestinských čtvrtích ve východním Jeruzalémě. Reagují tak na sérii útoků z posledních dnů. Nejnověji byli zastřeleni dva Palestinci, kteří útočili nožem.

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl o zpřísnění bezpečnostních opatření i ve zbytku země, což Palestinci označili za nespravedlivý kolektivní trest. Spojené státy ve středu vyjádřily nad násilnostmi v Izraeli znepokojení a odsoudily ztráty nevinných životů.

Souběžně s pokynem pro policii, aby uzavřela problematické části Jeruzaléma, dostala izraelská armáda rozkaz posílit policejní jednotky. K ochraně veřejné dopravy ve městě bude povoláno 300 strážců.

Návštěvu chystá i Kerry

Izraelská vláda tak reaguje na násilnosti, při nichž od začátku října přišlo o život nejméně sedm Izraelců a více než tři desítky Palestinců. Do oblasti se v nejbližších dnech chystá americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl situaci uklidnit.

Při jednom ze středečních násilných incidentů bodl útočící Palestinec v Jeruzalémě ženu ve věku kolem 70 let. Brzy poté jej policie zastřelila. Při jiném útoku se další Palestinec pokusil bodnout bezpečnostního pracovníka historickém jádru Jeruzaléma. I tohoto útočníka Izraelci zastřelili.

Hlídky na silnicích vedoucích do palestinských čtvrtí východního Jeruzaléma nemají zastavovat úplně dopravu, budou ale kontrolovat podezřelé automobily. Vláda také zostřila opatření proti lidem usvědčeným v minulosti z terorismu. Postihne i jejich rodiny, protože jejich domy budou demolovány bez možnosti obnovy.

Útočníkům odepřou pohřeb, podněcuje protesty

Izraelští Arabové z východního Jeruzaléma, kteří se zapojí do útoků, přijdou o právo k pobytu. Těla mrtvých útočníků nemají být vracena k pohřbení příbuzným, protože pohřby se často stávají příležitostí k protiizraelským protestům.

Jeden ze zástupců palestinské strany Fatah prohlásil, že zavírání vjezdů do jeruzalémských čtvrtí je "kolektivní trest, který je v rozporu s mezinárodním právem". Husám Badrúm z Hamasu řekl, že "toto izraelské rozhodnutí intifádu (povstání) nezastaví a že lidé z odboje se bezpečnostních omezení nebojí".

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael využije všech prostředků k tomu, aby obnovil klid. "S vrahy a jejich pomocníky se nehodláme dohodnout. Pořádně zaplatí. Všem, kdo se nám pokusí škodit, bude useknuta ruka," řekl. Zároveň vyzval palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, aby zastavil podněcování k násilí zaměřenému na Chrámovou horu v Jeruzalémě.

Rozšíření zbraní

Podle předsedy palestinské samosprávy může za současnou vlnu násilností izraelské "odmítání" míru a pokračování v budování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Jak ve středu Abbás prohlásil v krátkém televizním projevu, míru a stability bude dosaženo jedině v případě, že Izrael ukončí okupaci palestinských území.

Abbás nynější palestinské útoky vůči Izraelcům neodsoudil ani nepodpořil. Vyzval nicméně k "poklidnému lidovému odporu" a pohrozil, že se kvůli "mimosoudním popravám" Palestinců obrátí na Mezinárodní trestní soud.

Obavy o vývoj v Izraeli vyjádřily Spojené státy. Bílý dům je "hluboce znepokojen" násilím v Izraeli a odmítá ztrátu jakéhokoli nevinného života, ať už jde o Izraelce nebo Palestince, prohlásil americký mluvčí Josh Earnest. Zároveň podle agentury Reuters řekl, že Spojené státy jsou kvůli vystupňovanému násilí v pravidelném kontaktu s izraelskými i palestinskými představiteli.

 

Právě se děje

Další zprávy