Útoky ze silvestrovské noci se nesmí opakovat. Kolín ohradí katedrálu a vyšle do ulic policisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2016 18:19
Kolín nad Rýnem plánuje o letošním Silvestru ohradit místní katedrálu plotem a zvýšit počet policistů v ulicích, oznámila kolínská primátorka Henriette Rekerová. Město tak chce předejít násilnostem, které loni o silvestrovské noci propukly právě v blízkosti kolínské katedrály a nedalekého nádraží. Výrazně také posílí počet policistů v ulicích.
Katedrála v Kolíně nad Rýnem.
Katedrála v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem (Německo) - Kolín nad Rýnem plánuje letos na Silvestra ohradit místní katedrálu plotem a zvýšit počet policistů v ulicích. Oznámila to kolínská primátorka Henriette Rekerová. Město tak chce předejít násilnostem, které loni o silvestrovské noci propukly právě v blízkosti kolínské katedrály a nedalekého nádraží.

Podle primátorky Rekerové budou letos kolem katedrály ve vzdálenosti asi 80 metrů postaveny zábrany s několika vstupy. U nich bude policie kontrolovat, aby se za ně nedostal nikdo s petardami. Samotné náměstí ale ohrazeno nebude, uvedla primátorka.

Policie bude také v ulicích Kolína nad Rýnem o letošním Silvestru zastoupena masivně tak, aby se nemohly opakovat podobné incidenty jako loni, uvedl policejní prezident Jürgen Mathies.

V posledních hodinách roku 2015 na náměstí před kolínskou katedrálou a u nádraží muži, převážně mladíci severoafrického původu, obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Kolínská policie přijala v této souvislosti přes tisíc trestních oznámení, z toho více než 400 bylo kvůli trestným činům sexuální povahy.

Kolínská policie si tehdy vysloužila kritiku za to, že nepovolala posily, i za to, jak o útocích informovala veřejnost. Podle německých médií kolínské policejní vedení zpočátku záměrně zamlčelo informace, že mezi podezřelými z útoků jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

Silvestrovské incidenty, které se odehrály i v jiných německých městech, výrazně ovlivnily postoj německé veřejnosti k příchodu uprchlíků do země. Incidenty zesílily obavy z možného nárůstu kriminality a rozšířily řady lidí, kteří nesouhlasí se vstřícnou imigrační politikou kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy