Útoky ze silvestrovské noci se nesmí opakovat. Kolín ohradí katedrálu a vyšle do ulic policisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2016 18:19
Kolín nad Rýnem plánuje o letošním Silvestru ohradit místní katedrálu plotem a zvýšit počet policistů v ulicích, oznámila kolínská primátorka Henriette Rekerová. Město tak chce předejít násilnostem, které loni o silvestrovské noci propukly právě v blízkosti kolínské katedrály a nedalekého nádraží. Výrazně také posílí počet policistů v ulicích.
Katedrála v Kolíně nad Rýnem.
Katedrála v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem (Německo) - Kolín nad Rýnem plánuje letos na Silvestra ohradit místní katedrálu plotem a zvýšit počet policistů v ulicích. Oznámila to kolínská primátorka Henriette Rekerová. Město tak chce předejít násilnostem, které loni o silvestrovské noci propukly právě v blízkosti kolínské katedrály a nedalekého nádraží.

Podle primátorky Rekerové budou letos kolem katedrály ve vzdálenosti asi 80 metrů postaveny zábrany s několika vstupy. U nich bude policie kontrolovat, aby se za ně nedostal nikdo s petardami. Samotné náměstí ale ohrazeno nebude, uvedla primátorka.

Policie bude také v ulicích Kolína nad Rýnem o letošním Silvestru zastoupena masivně tak, aby se nemohly opakovat podobné incidenty jako loni, uvedl policejní prezident Jürgen Mathies.

V posledních hodinách roku 2015 na náměstí před kolínskou katedrálou a u nádraží muži, převážně mladíci severoafrického původu, obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Kolínská policie přijala v této souvislosti přes tisíc trestních oznámení, z toho více než 400 bylo kvůli trestným činům sexuální povahy.

Kolínská policie si tehdy vysloužila kritiku za to, že nepovolala posily, i za to, jak o útocích informovala veřejnost. Podle německých médií kolínské policejní vedení zpočátku záměrně zamlčelo informace, že mezi podezřelými z útoků jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

Silvestrovské incidenty, které se odehrály i v jiných německých městech, výrazně ovlivnily postoj německé veřejnosti k příchodu uprchlíků do země. Incidenty zesílily obavy z možného nárůstu kriminality a rozšířily řady lidí, kteří nesouhlasí se vstřícnou imigrační politikou kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy