Útoky na banky a obchody. Nepokoje v Řecku pokračují

Zahraničí Zahraničí
14. 12. 2008 8:23
Týden po smrti mladíka se demonstrantni opět střetli s policií
Atény, sobota, 13. prosince. Policisté se snaží protesty potlačit slzným plynem
Atény, sobota, 13. prosince. Policisté se snaží protesty potlačit slzným plynem | Foto: Reuters

Atény - V Řecku - osm dní po smrti patnáctiletého mladíka Alexandrose Grigoropoulose zabitého policií - pokračují nepokoje, informuje britská stanice BBC.

Násilné střety média hlásí zejména z Atén. Mladí lidé v sobotu večer házeli zápalné lahve na banky a policejní stanici, kde pracoval policista obviňovaný ze zabití mladíka. Policie k potlačení nepokojů použila slzný pln.

Při protestech bylo zraněno nejméně 70 lidí, několik set lidí policie zadržela.

Protesty se v posledních dnech rozšířily po celé zemi a přibývá hlasů vyzývajících řeckého premiéra Costase Karamanlise a jeho vlády k odstoupení. 

Černé kapuce, oheň, kameny a slzný plyn. To je Řecko posledních několika hodin.
Černé kapuce, oheň, kameny a slzný plyn. To je Řecko posledních několika hodin. | Foto: John Kolesidis
Blog z Atén: Bezmoc, strach, násilí... kdo to zastaví?

Útok na policejní stanici

Sobotní protesty kvůli smrti Alexandrose Grigoropoulose začaly poklidně, svíčkovým pochodem studentů. Před řeckým parlamentem v Aténách a na místě, kde mladík zemřel, se sešly stovky lidí. Někteří demonstranti drželi transparenty s hesly jako "stát zabíjí" nebo "pryč s vládou vrahů".

Večer se část demonstrujících opět střetla s policií, mladíci útočili na obchody, banky a kancelář ministra životního prostředí. Majitelé restaurací v této oblasti, kteří nepokoje v sobotu očekávali, své provozy zavřeli a zabednili okna.

Podle zpravodaje BBC v Aténách byly sobotní střety patrně největšími za posledních několik dní.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy