Útok teroristů v Británii je teď "velmi pravděpodobný"

ČTK ČTK
22. 1. 2010 23:05
Británie zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi
Poplach v roce 2007: Centrum většinou přeplněného Londýna zelo prázdnotou. Policie uzavřela několik ulic.
Poplach v roce 2007: Centrum většinou přeplněného Londýna zelo prázdnotou. Policie uzavřela několik ulic. | Foto: Reuters

Londýn - Británie dnes zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi. Důvodem je obecně větší hrozba atentátu po nezdařeném prosincovém útoku na americké letadlo. "Žádná konkrétní hrozba ale není," ujistil britský ministr vnitra Alan Johnson.

Středisko pro analýzu terorismu JTAC dnes dospělo k závěru, že nějaký teroristický atentát je velmi pravděpodobný. "Musím ale zdůraznit, že není žádná informace, která by naznačovala, že nějaký atentát bezprostředně hrozí," řekl ministr.

Stupeň hrozby teroristického útoku v zemi se změnil z třetí "značná" na čtvrtou úroveň "vážná". Nejvyšší, pátý stupeň, který byl zaveden po atentátech v Londýně v roce 2005, označuje hrozbu za "kritickou" a počítá s bezprostřední možností teroristického útoku. Naopak nejnižší, první stupeň označuje hrozbu za "nízkou" a druhý za "mírnou".

Bezpečnostní služby se rozhodly zvýšit stupeň hrozby v reakci hlavně na nezdařený pokus o sebevražedný útok na letoun, který letěl o vánočních svátcích z Amsterodamu do Detroitu. Atentátník přitom přes řádné letištní kontroly pronesl do letounu se stovkami cestujících silnou výbušninu, která jen náhodou nevybuchla.

Protiteroristické analytické středisko JTAC již loni upřesnilo, že hlavním nebezpečím pro Británii je mezinárodní teroristická síť Al-Káida a na ní napojené islámské organizace. Určitou hrozbou prý navíc zůstává i terorismus spojený se spory mezi katolíky a protestanty v britském Severním Irsku.

Nejhůře byla Británie, která je hlavním spojencem USA v intervencích v Iráku a Afghánistánu, zasažena v červenci 2005. Tehdy čtveřice britských muslimů při sebevražedných útocích v londýnské veřejné dopravě usmrtila 52 lidí a stovky dalších zranila.

Nejvyšší stupeň byl podle stanice BBC také zaveden v červnu 2007, kdy byl spáchán atentát na letišti v Glasgow a byl zmařen pokus o pumový útok pomocí auta s výbušninami v centru Londýna.

 

Právě se děje

Další zprávy