Útok teroristů v Británii je teď "velmi pravděpodobný"

ČTK ČTK
22. 1. 2010 23:05
Británie zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi
Poplach v roce 2007: Centrum většinou přeplněného Londýna zelo prázdnotou. Policie uzavřela několik ulic.
Poplach v roce 2007: Centrum většinou přeplněného Londýna zelo prázdnotou. Policie uzavřela několik ulic. | Foto: Reuters

Londýn - Británie dnes zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi. Důvodem je obecně větší hrozba atentátu po nezdařeném prosincovém útoku na americké letadlo. "Žádná konkrétní hrozba ale není," ujistil britský ministr vnitra Alan Johnson.

Středisko pro analýzu terorismu JTAC dnes dospělo k závěru, že nějaký teroristický atentát je velmi pravděpodobný. "Musím ale zdůraznit, že není žádná informace, která by naznačovala, že nějaký atentát bezprostředně hrozí," řekl ministr.

Stupeň hrozby teroristického útoku v zemi se změnil z třetí "značná" na čtvrtou úroveň "vážná". Nejvyšší, pátý stupeň, který byl zaveden po atentátech v Londýně v roce 2005, označuje hrozbu za "kritickou" a počítá s bezprostřední možností teroristického útoku. Naopak nejnižší, první stupeň označuje hrozbu za "nízkou" a druhý za "mírnou".

Bezpečnostní služby se rozhodly zvýšit stupeň hrozby v reakci hlavně na nezdařený pokus o sebevražedný útok na letoun, který letěl o vánočních svátcích z Amsterodamu do Detroitu. Atentátník přitom přes řádné letištní kontroly pronesl do letounu se stovkami cestujících silnou výbušninu, která jen náhodou nevybuchla.

Protiteroristické analytické středisko JTAC již loni upřesnilo, že hlavním nebezpečím pro Británii je mezinárodní teroristická síť Al-Káida a na ní napojené islámské organizace. Určitou hrozbou prý navíc zůstává i terorismus spojený se spory mezi katolíky a protestanty v britském Severním Irsku.

Nejhůře byla Británie, která je hlavním spojencem USA v intervencích v Iráku a Afghánistánu, zasažena v červenci 2005. Tehdy čtveřice britských muslimů při sebevražedných útocích v londýnské veřejné dopravě usmrtila 52 lidí a stovky dalších zranila.

Nejvyšší stupeň byl podle stanice BBC také zaveden v červnu 2007, kdy byl spáchán atentát na letišti v Glasgow a byl zmařen pokus o pumový útok pomocí auta s výbušninami v centru Londýna.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Čeljabinsk v KHL prohrál v Novosibirsku, české góly mu nestačily

Góly českých útočníků Tomáše Hyky a Lukáše Sedláka neodvrátily v KHL porážku hokejistů Čeljabinsku. Traktor prohrál na ledě Novosibirsku 2:5, Hyka si vedle gólu připsal také asistenci u Sedlákovy branky.

Účastník nedělního Utkání hvězd Sedlák dal už 18 gólů a patří k nejlepším ligovým střelcům. Hyka se v ročníku trefil počtrnácté. Hosté díky českým hráčům smazali v druhé třetině dvoubrankové manko, ale Sibir si šesté vítězství v řadě vzít nenechal.

Brankář Kunlunu Šimon Hrubec zastavil 43 střel a pomohl čínskému celku k domácí výhře 4:2 nad Chabarovskem. Jako první ho překonal Hynek Zohorna, podruhé český gólman kapituloval až v závěrečné minutě při hře tří proti šesti. Na vítěznou branku Kunlunu přihrál obránce Andrej Šustr.

Další zprávy