Útok teroristů v Británii je teď "velmi pravděpodobný"

ČTK ČTK
22. 1. 2010 23:05
Británie zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi
Poplach v roce 2007: Centrum většinou přeplněného Londýna zelo prázdnotou. Policie uzavřela několik ulic.
Poplach v roce 2007: Centrum většinou přeplněného Londýna zelo prázdnotou. Policie uzavřela několik ulic. | Foto: Reuters

Londýn - Británie dnes zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi. Důvodem je obecně větší hrozba atentátu po nezdařeném prosincovém útoku na americké letadlo. "Žádná konkrétní hrozba ale není," ujistil britský ministr vnitra Alan Johnson.

Středisko pro analýzu terorismu JTAC dnes dospělo k závěru, že nějaký teroristický atentát je velmi pravděpodobný. "Musím ale zdůraznit, že není žádná informace, která by naznačovala, že nějaký atentát bezprostředně hrozí," řekl ministr.

Stupeň hrozby teroristického útoku v zemi se změnil z třetí "značná" na čtvrtou úroveň "vážná". Nejvyšší, pátý stupeň, který byl zaveden po atentátech v Londýně v roce 2005, označuje hrozbu za "kritickou" a počítá s bezprostřední možností teroristického útoku. Naopak nejnižší, první stupeň označuje hrozbu za "nízkou" a druhý za "mírnou".

Bezpečnostní služby se rozhodly zvýšit stupeň hrozby v reakci hlavně na nezdařený pokus o sebevražedný útok na letoun, který letěl o vánočních svátcích z Amsterodamu do Detroitu. Atentátník přitom přes řádné letištní kontroly pronesl do letounu se stovkami cestujících silnou výbušninu, která jen náhodou nevybuchla.

Protiteroristické analytické středisko JTAC již loni upřesnilo, že hlavním nebezpečím pro Británii je mezinárodní teroristická síť Al-Káida a na ní napojené islámské organizace. Určitou hrozbou prý navíc zůstává i terorismus spojený se spory mezi katolíky a protestanty v britském Severním Irsku.

Nejhůře byla Británie, která je hlavním spojencem USA v intervencích v Iráku a Afghánistánu, zasažena v červenci 2005. Tehdy čtveřice britských muslimů při sebevražedných útocích v londýnské veřejné dopravě usmrtila 52 lidí a stovky dalších zranila.

Nejvyšší stupeň byl podle stanice BBC také zaveden v červnu 2007, kdy byl spáchán atentát na letišti v Glasgow a byl zmařen pokus o pumový útok pomocí auta s výbušninami v centru Londýna.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy