Útok Talibanu na americkou základnu nepřežilo 14 lidí

Zahraničí Zahraničí
2. 12. 2012 9:38
K boji došlo na východě Afghánistánu. Těla mrtvých byla objevena před základnou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dželálábád - Ozbrojenci hnutí Taliban v neděli zaútočili na americkou vojenskou základnu ve východoafghánském městě Dželálábád.

Po boji, který trval několik hodin, bylo u bran základny objeveno 14 mrtvých těl v uniformách afghánské policie a armády.

Devět z nich podle agentury AFP patřilo k atentátníkům. Byli mezi nimi také tři sebevražední útočníci. Policejní mluvčí uvedl, že nad to bylo zraněno dalších 18 osob. 

K útoku se přihlásilo hnutí Taliban, podle nějž "přinesl nepřátelům těžké ztráty". Potvrdily ho i zdroje koaličních sil ISAF v Afghánistánu. Podle nich byl při útoku zabit nejméně jeden afghánský voják a několik dalších bylo zraněno.

Mluvčí afghánského ministerstva obrany uvedl, že povstalci nejprve odpálili na základnu rakety a poté následovaly dva sebevražedné útoky.

V únoru zabil sebevražedný útočník s náloží umístěnou v automobilu devět lidí u základny, kterou využívá prakticky výhradně americká armáda a NATO. Dželálábád je hlavním střediskem východoafghánské provincie Nangarhár.

Útoky Talibanu, jehož vládu svrhla v roce 2001 Spojenými státy vedená invaze koaličních sil, pokračují navzdory snahám USA a afghánské vlády zlepšit bezpečnost v zemi před odsunem většiny bojových sil NATO. Ten je plánovaný do konce roku 2014.

Deset let od invaze do Afghánistánu, podívejte se na fotky:

 

Právě se děje

Další zprávy