Ruský útok na východní Aleppo může příjít už o víkendu. Hrozí mu osud rozbombardovaného Grozného

Josef Pazderka Josef Pazderka
4. 11. 2016 16:19
Někteří politici v Londýně a Washingtonu varují před tím, že Rusové můžou období kolem amerických prezidentských voleb využít k ničivému útoku na východní Aleppo, které ovládají syrští povstalci. Šéf NATO i britský ministr zahraničí důrazně varovali Moskvu, ať to nedělá. Moskva si přesto chystá půdu pro případnou akci a v oblasti masivně soustředí vojenskou techniku. Ruské letouny na Aleppo shazují varovné letáky. Podobně před téměř 17 lety zasypaly i čečenskou metropoli Groznyj, krátce před ničivou ofenzivou.
Obrana syrských povstalců ve východním Aleppu.
Obrana syrských povstalců ve východním Aleppu. | Foto: Reuters

Aleppo – "Máte poslední šanci odejít z města čtvrtého listopadu." Tak zní text na papírových letácích, které podle zahraničních novinářů shazují ruské helikoptéry a letadla na rebely ovládanou východní část syrského Aleppa.

Podobné kdysi zasypaly taky čečenskou metropoli Groznyj – jen pár dní před tím než začal útok, který město téměř srovnal se zemí.

V Aleppu – v podmínkách, které britský ministr zahraničí Boris Johnson popsal slovy "hororová apokalypsa" – nyní stále živoří kolem 250 000 lidí.

O možném ničivém ruském útoku na klíčovou baštu protivládních povstalců mluví západní média s odkazem na diplomatické a bezpečnostní zdroje už od počátku tohoto týdne.

Potvrzuje je i čím dál silnější soustředění ruské vojenské techniky v oblasti, včetně přesunu letadlové lodi Admirál Kuzněcov k břehům Sýrie.

Rusové mají ve Středomoří kolem deseti větších vojenských plavidel včetně ponorek, torpédoborců, výsadkových lodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Nejnovější přesun letadlové lodi s bojovými vrtulníky a bombardéry na palubě je od konce studené války nevídaný.

Admirál Kuzněcov.
Admirál Kuzněcov. | Foto: Reuters

"Znepokojuje nás potenciální využití tohoto plavidla k zesílení útoků na Aleppo," prohlásil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Před útokem na klíčovou baštu syrských rebelů s desítkami tisíc civilistů varoval ve čtvrtek i britský ministr zahraničí Boris Johnson. Podle něj nemá takový postup nic společného s bojem s terorismem, jde jen o "snahu zachovat krvavý režim" prezidenta Bašára Assada.

Rusko odmítá případný útok komentovat

Rusové svůj případný útok na východní Aleppo odmítají komentovat, drtivý tlak na rebely ale dál zesilují. Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov vyzval jednotlivé povstalecké skupiny, aby do pátečního večera opustily město dvěma určenými koridory.

Společně s velením syrské armády stanovili Rusové taky další koridory určené pro odchod civilistů. Podle Gerasimova má takový postup "zabránit nesmyslným obětem". Co Kreml udělá po skončení pátečního ultimáta, ale ruský generál neřekl. 

Video natočené z dronu ukazuje rozsah zničení východní části nejlidnatějšího města Sýrie Aleppa. Tu ovládají protivládní povstalci.
1:26
Video natočené z dronu ukazuje rozsah zničení východní části nejlidnatějšího města Sýrie Aleppa. Tu ovládají protivládní povstalci. | Video: Reuters

Syrské povstalecké skupiny ve východním Aleppu ruské ultimátum odmítly. Podle nich tvrdé boje v oblasti – navzdory oficiálním proklamacím Moskvy a Damašku – pokračují dál. Podle pozorovatelů tak můžou vést až k úplnému zničení východní části města a smrti dalších tisíců civilistů.

To je scénář, před kterým důrazně varuje i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. "Žádné okolnosti nemohou ospravedlnit použití těžké a nepřiměřené ničivé techniky vůči oblastem s civilisty. Takový postup by se rovnal válečným zločinům," dodal Mistura.

Boje o syrské Aleppo se naplno obnovily letos v září a podle ochránců lidských práv si doposud vyžádaly stovky mrtvých. Dohodě o ukončení bojů v oblasti brání kromě ostrých sporů mezi Rusy a Američany taky neshody mezi jednotlivými povstaleckými skupinami ve východní části města. Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala již více než 300 000 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy