Hon na zrádce i vraždy v režii Ukrajinců. Projeli jsme nejvlivnější ruské weby

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
12. 5. 2022 7:00
Z ruských zpravodajských webů, a to včetně těch, které byly dříve spíše opoziční, se již kompletně vytratila jakákoliv kritika, uvádí Josef Pazderka, šéfredaktor Aktuálně.cz a bývalý zpravodaj v Rusku. Z tamních internetových médií v poslední době vymizely sebemenší pochybnosti o narativu Kremlu. "Naopak se zvýrazňuje, že pokud to někdo dělá, tak je zrádce vlasti," komentuje Pazderka.
Josef Pazderka komentuje ruskou propagandu na zpravodajských webech | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Na ruských zpravodajských online serverech podle něj v současné době dominuje zejména dění na Ukrajině. Ze zpráv je také mimo jiné patrná prohlubující se militarizace tamní společnosti a velký důraz na Rusko jako takové.

"Například v záložce 'Ve světě' máte zprávu o tom, že lidé v Chersonské oblasti žádají Vladimira Putina, aby je začlenil přímo do Ruské federace," komentuje Pazderka webové stránky tiskové agentury Ria Novosti. "Každá země sleduje i ve světě svou stopu, ale četnost zpráv, které se týkají přímo Ruska, a takovým prismatem se dívají i na svět, je opravdu mimořádná," dodává.

V mnohých článcích na ruských webech, které se zaměřují na "zrádce" současného režimu, podle něj novináři využívají obdobné praktiky, jaké byly zvykem v československých médií za normalizace.

"Nepřítel není jen venku, ale velice silně se teď zaměřují na lidi, kteří by se odvážili ještě něco kritizovat anebo z Ruska na protest invaze na Ukrajinu odjeli," podotýká Pazderka. "A o to víc je potřebují zdiskreditovat, zostudit a vykreslit tak, že jen zneužívají dobroty ruských obyvatel a jen si na nich vydělávají," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Pazderka také uvádí konkrétní příklady propagandistických článků na ruských zpravodajských webech nebo vysvětluje, jak vypadá práce tamních novinářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Jan Hirt vyhrál královskou 16. etapu Gira d'Italia a slaví v 31 letech životní úspěch. Vavřín získal na Giru jako pátý český cyklista v historii.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Světová zdravotnická organizace si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

Světová zdravotnická organizace (WHO) si v úterý na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět zvolila Etiopana Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Nynější generální ředitel WHO byl do funkce na dalších pět let znovuzvolen v tajném hlasování 155 delegáty ze 160.

Německý ministr Karl Lauterbach výsledek označil za velkolepý a plně zasloužený. Tedros v projevu po přísaze vyjádřil přesvědčení, že vyjádřená důvěra neplatí pouze jemu, ale celé "rodině WHO" a jeho kolegům a týmu.

První funkční období Tedrose ve funkci se vyznačovalo především bojem s pandemií covidu-19. Jeho dnešní znovuzvolení není nijak překvapivé, neboť 57letý bývalý etiopský ministr zdravotnictví a zahraničí byl jediným kandidátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy