Fakta a mýty o "nacistickém" pluku Azov. Je směšné, co Rusové tvrdí, říká analytik

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
11. 4. 2022 7:00
To, jak Rusko udělalo z ukrajinského pluku Azov strašáka a zneužívá ho k propagandě, je do značné míry směšné už jen kvůli tomu, že tato jednotka čítá jen přibližně tisícovku členů, míní analytik Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky. V posledních letech se podle něj Azov očistil od extremistických členů a nyní se řadí k elitním jednotkám ukrajinské národní gardy.
Útok na Ukrajinu: analytik Michal Lebduška o ukrajinském pluku Azov | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pluk Azov vznikl na počátku rusko-ukrajinské války v roce 2014 jako jedna z dobrovolných vojenských jednotek na Ukrajině. "Tehdy fungovala ukrajinská armáda jen na papíře. A kvůli tomu, že byla nedofinancovaná, zkorumpovaná a neměla žádné bojeschopné jednotky, tak na sebe tíhu bojů v roce 2014 vzaly dobrovolné jednotky, které často financovali ukrajinští oligarchové," vysvětluje Lebduška.

V počátcích tvořili podle dostupných informací až pětinu členů pluků Azov ukrajinští radikálové a neonacisté. "Ale tím, jak se jednalo o velice úspěšnou vojenskou jednotku, tak lákala další lidi a postupně byla od těchto elementů očištěna," uvádí analytik se specializací na politický, bezpečnostní a společenský vývoj na Ukrajině.

Na konci roku 2014 se pluk začlenil pod ukrajinskou národní gardu, která spadá pod tamní ministerstvo vnitra. Kremelská propaganda ho v posledních letech využívá jako důkaz toho, že na Ukrajině působí nacisté a je potřeba usilovat o "denacifikaci" země.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde analytik také vysvětluje, jakou roli má nyní pluk Azov v bojích o Mariupol.

 

Právě se děje

Další zprávy