Útok na čínské hranici zabil šestnáct policistů

Red Zah
4. 8. 2008 8:41
K útoku došlo v Ujgurské autonomní oblasti

Peking - Šestnáct čínských policistů bylo zabito při útoku na pohraniční stanici v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě země. Další skoro dvě desítky policistů byly zraněny.

Dva útočníci najeli podle prvních informací do stanice nákladním automobilem a vhodili dovnitř dva granáty. Agentura Nová Čína informovala o tom, že oba útočníci byli zadrženi.

K útoku došlo jen čtyři dny před zahájením olympijských her v Pekingu. Čínští představitelé dopředu varovali, že právě od islamistických separatistů hrozí největší nebezpečí útoku na olympijské hry.

Policie minulý měsíc oznámila, že se jí podařilo zlikvidovat pět skupin teroristů v Ujgurské oblasti chystajících útoky právě proti olympiádě.

Foto: Aktuálně.cz
Speciál Aktuálně.cz
Čtěte exkluzivní reportáže z olympijské Číny
 

Čtrnáct policistů zahynulo přímo na místě, další dva při převozu do nemocnice.

Provincie Sin-ťiang leží na severozápadě Číny a obývají ji muslimové. Ujgurští separatisté proti čínské nadvládě bojují několik desetiletí. Podle nevládních organizací vláda práva Ujgurů potlačuje.

Čínská ústava garantuje Ujgurům autonomii v rámci země, někteří příslušníci menšiny však požadují nezávislost na Pekingu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých, zřejmě byli zavražděni

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy