Vídeňský útočník jednal sám, munici pro útok neúspěšně sháněl na Slovensku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2020 22:05
Videa zachycující pondělní teroristický útok ve Vídni potvrdila, že atentátník jednal sám. Řekl to v úterý rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Přesto ve Vídni dál platí zvýšený stupeň ohrožení bezpečnosti. Ke 14 osobám zadrženým v hodinách po útoku ministr upřesnil, že jsou ve věku 18 až 28 let a všichni pocházejí z prostředí imigrantů. Útočník neúspěšně sháněl munici pro útok na Slovensku.
Střelba ve Vídni.
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters

Dvacetiletý rodilý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, v pondělí v centru Vídně zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil. Už dříve byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení. Při pondělním útoku ho zastřelily zasahující jednotky.

Nehammer v úterý řekl, že více než 20 000 videí od svědků a z průmyslových kamer už bylo vyhodnoceno, a záběry potvrdily domněnku, že pachatel jednal sám. Policie podle něj vyhodnotila více než terabyte dat. "Zároveň se ukázalo, s jakou brutalitou a krutostí pachatel postupoval," poznamenal Nehammer k útočníkovi, který byl podle dřívějších informací vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou.

Podle mluvčí slovenského policejního prezidia Denisy Bárdyové nebyla při útoku použita munice ze Slovenska, podezřelé osoby z Rakouska se ji ale snažily v zemi pod Tatrami zakoupit. Portál rakouského listu Heute v úterý napsal, že muž považovaný za útočníka navštívil v polovině července Slovensko, aby si zde obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov.

"Slovenská policie v létě zachytila informaci, že se podezřelé osoby z Rakouska snažily zakoupit munici na našem území. Nákup se jim ovšem realizovat nepodařilo. Informaci jsme hned poslali rakouským kolegům," uvedla Bárdyová.

Slovenské ministerstvo vnitra uvedlo, že bezpečnostní složky Slovenské republiky prostřednictvím systému výměny informací Europolu informovaly 27. července rakouskou stranu o pokusu o nákup munice do automatické zbraně.  Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer připustil, že rakouská tajná služba už před časem dostala od slovenské strany příslušnou informaci, ale v komunikaci se "něco pokazilo".

Další zadržení jsou z rodin imigrantů

V hodinách po útoku bylo v Rakousku předběžně zadrženo 14 osob z prostředí útočníka. Je jim mezi 18 a 28 lety, pocházejí z prostředí migrantů a částečně mají občanství jiného státu, potvrdil Nehammer. Atentátník Kujtim Fejzulai měl podle dřívějších sdělení rakouské a severomakedonské občanství. Jeho rodina pochází z oblasti obývané albánskou menšinou v Severní Makedonii.

Podle informací agentury APA jsou mezi zadrženými zjevně i osoby, které jsou nebo byly vyšetřovány kvůli podezření z členství v teroristické organizaci. Z žádostí o vazbu například vyplývá, že mezi zadrženými je i člověk, který Fejzulaie doprovázel v roce 2018 na neúspěšné cestě do Sýrie. Oba ale zadržely turecké úřady a vydaly je do Rakouska, kde byli odsouzeni k 22 a 21 měsícům za mřížemi.

Dalším zadrženým je údajně 18letý mladík z Bangladéše, který byl už v době pondělního útoku vyšetřován kvůli teroristickému spiknutí. Oba zadržení podle informací APA možná navštěvovali stejnou mešitu ve vídeňské ulici Hasnerstrasse, která byla několikrát zmiňována v souvislosti s islamistickou scénou, uvedla APA.

Mezi zadrženými je podle rakouské tiskové agentury dvanáct osob známých z islamistické scény. Jedním ze zatčených je údajně 21letý muž, na jehož matku byl napsaný automobil, s nímž Fejzulai vyrazil v polovině července na Slovensko s cílem opatřit si munici do útočné pušky AK47 (kalašnikov).

Podle úředních dokumentů, na něž se APA odvolává, nelze vyloučit, že jsou mezi zadrženými komplicové nebo osoby zasvěcené do plánů pondělního atentátu.

Policie curyšského kantonu v úterý oznámila, že ve Winterthuru byli v souvislosti s vídeňským útokem zadrženi dva Švýcaři ve věku 18 a 24 let. Oba muži zadržení ve Švýcarsku byli zjevně přáteli pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni, řekla švýcarská ministryně spravedlnosti Karin Kellerová-Sutterová. Dodala, že mladí muži se osobně setkali, neupřesnila však, kdy. "Úřady vyšetřují v úzké součinnosti povahu jejich vztahu," řekla Kellerová-Sutterová podle agentury Reuters. Oba muži zadržení ve Švýcarsku už jsou stíháni za spáchání dřívějších trestných činů.

Winterthur je známý mimo jiné tím, že několik mladých lidí se vztahem k místní mešitě, nyní uzavřené, se vydalo bojovat v řadách takzvaného Islámského státu do Sýrie, podotýká Reuters.

Při pondělním útoku bylo přes 20 lidí zraněno. Jedenáct raněných zůstává v nemocnicích poté, co dnes byli do domácí péče propuštěni další dva pacienti. Tři zraněné oběti jsou na jednotkách intenzivní péče, informovala agentura APA. Zranění podle APA utrpěli střelné a bodné rány.

Video: Teror ve Vídni. Jak útok radikála změní rakouskou metropoli?

Hosty vysílání jsou bývalý politik žijící ve Vídni Ondřej Liška a bezpečnostní analytik Otakar Foltýn. A ve druhé části americké prezidentské volby. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy