Alžířan, který zaútočil na francouzské vojáky, byl policii známý. Kvůli zraněním nemůže vypovídat

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2017 14:55
Francouzská policie vyšetřuje středeční útok na vojáky na pařížském předměstí. Identitu útočníka, který nyní leží v nemocnici s vážným střelným poraněním, doposud nezveřejnila. Francouzská média někdy uvádějí, že jde o 37letého Alžířana Hamú Bašíra. Tento muž byl v hledáčku policie kvůli převaděčství, přesto měl údajně ve Francii povolení k pobytu. Středeční incident není prvním útokem na francouzské bezpečnostní složky, které v ulicích Paříže hlídkují kvůli obavám z terorismu.
Foto: Reuters

Paříž - Středeční útok na francouzské vojáky v obci Levallois-Perret na předměstí Paříže místní úřady vyšetřují jako teroristický čin. Pachatelem je podle médií 37letý muž z Alžírska.

Bližší informace o něm policie doposud nezveřejnila. Některá média uvádějí, že šlo o muže jménem Hamú bin Latreche nebo Hamú Bašír.

Útočníkův motiv není známý. On sám ale policistům už nějakou dobu byl.

Policie jej evidovala kvůli nezákonnému převádění cizinců do země. Přesto měl údajně ve Francii povolení k pobytu, jak sdělil agentuře AP nejmenovaný policejní činitel.

Ve středu ráno tento muž ve vypůjčeném BMW najel do skupiny vojáků a několik jich zranil. Poté ujížděl na dálnici směrem k Belgii, kde byl chycen. Při pokusu o útěk utrpěl těžká střelná zranění, která mu nyní podle zpravodajského serveru BFMTV zabraňují podrobit se výslechu.

Policie mezitím prohledala jeho byt v departementu Yvelines západně od Paříže a pátrá po jeho možných komplicích.

Francouzi zatkli na dálnici muže, který najel autem do vojáků u Paříže | Video: Reuters

Benlatrecheův strýc Mohammed řekl televizi BFM, že jeho synovec byl praktikující muslim, který své rodině tvrdil, že pracuje jako řidič dodávky a rovněž pro operátora osobní přepravy Uber. Podle něj ale Hamou nejevil známky radikalizace. "Nešlo uvěřit, že šlo o něj," poznamenal strýc.

Teroristé ve Francii útočí na vojáky

Podle vyšetřovatelů najel muž autem na vojáky záměrně. Útoků cílených na bezpečnostní složky ve Francii přibývá.

V zemi platí výjimečný stav vyhlášený po teroristických útocích v listopadu roku 2015, při kterých zemřelo 130 lidí. Od ledna téhož roku běží v Paříži operace Sentinelle, v rámci níž hlídkuje kvůli obavám z terorismu armáda přímo v ulicích města.

Od té doby došlo k několika útokům na francouzské vojáky. K poslednímu teprve minulý víkend, kdy útočník vytáhl nůž na vojáky hlídkující před Eiffelovou věží. Útoku kladivem zase museli v červnu čelit strážníci u katedrály Notre-Dame a v únoru na vojáky před Louvrem zaútočil muž s mačetou.

Letos v dubnu zemřel francouzský policista po přestřelce na bulváru Champs-Élysées v centru Paříže. O dva měsíce později na tom samém místě najel do policejního vozu útočník napojený na organizaci Islámský stát (IS) v autě naplněném plynovými bombami.

Evropská databáze teroristů

Britský list The Guardian před třemi týdny přišel se zprávou, že Interpol pracuje se seznamem 173 bojovníků takzvaného Islámského státu (IS), kteří by mohli být vycvičeni a připraveni k sebevražedným útokům v Evropě.

Neexistují důkazy, že se někteří z těchto podezřelých lidí už nacházejí na území Evropy. Interpol informace o bojovnících získal od americké tajné služby, která je nasbírala během útoků na území ovládaném IS v Sýrii a Iráku.

Seznam obsahuje konkrétní jména, adresy posledního známého bydliště, jména rodinných příslušníků, názvy a adresy mešit, do kterých se podezřelí chodí modlit nebo například datum, kdy byli naverbováni Islámským státem.

Jestli byl na seznamu také Hamú Bašír, ale není jasné.

Nemyslím si, že je stoprocentně jisté, že křesťanství s příchodem muslimských uprchlíků a věřících do Evropy přežije, říká biskup Tomáš Holub. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy