Krátce před masakrem na Srí Lance. Kamera zachytila, jak útočník vstupuje do kostela

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 23. 4. 2019 13:16
Veřejná kamera zachytila zřejmě jednoho z útočníků, kteří se v neděli odpálili v kostelech a mezinárodních hotelech na Srí Lance. Muž na záznamu vchází do plného kostela svatého Šebestiána ve městě Negombo jen chvíli předtím, než odjistí výbušninu a na místě zabije přes 50 lidí.
Kamera zachytila, jak útočník vstupuje do kostela | Video: Reuters

Muž v modré košili a s batohem na zádech prochází rušným náměstím. Na krátkou chvíli se zastaví u dvou postav: muže a malé holčičky. Pak pokračuje kolem davu lidí do kostela.

Svědek, u kterého se atentátník na chvíli zastavil, je podle všeho Dilip Fernando, jenž v pondělí stejnou situaci popsal novinářům z britského deníku The Guardian. Sám měl namířeno na mši, ale kvůli davu, který se v kostele tísnil, se na poslední chvíli rozhodl jít jinam. "Spatřil jsem mladého muže s těžkým batohem. Cestou kolem nás se dotkl hlavy mé vnučky," vylíčil Fernando. "Byl to ten atentátník."

"Nebyl rozrušený ani vystrašený. Byl tak klidný," popsal.

Atentátník zachycený na kameře byl jedním ze sedmi teroristů, kteří se na Velikonoční neděli během jedné hodiny odpálili u kostelů a mezinárodních hotelů na Srí Lance

Výbušniny umístěné na jejich tělech zabily 321 lidí a 500 jich zranily. Srílanské bezpečnostní služby údajně dostaly varování o blížícím se útoku už před dvěma týdny. Zabránit masakru se jim ale nepodařilo.

Odborníci se shodují, že útoky byly dobře naplánované a zorganizované. Šlo o koordinované útoky sebevražedných atentátníků ve stejnou dobu na více místech. Cílili na kostely a hotely plné turistů. Snažili se zabít co nejvíce lidí a mohli předpokládat, že taková akce upoutá pozornost celého světa. Takto v minulosti útočili džihádisté v mnoha různých zemích.

Pomoc Islámského státu

Za velikonočním terorem na Srí Lance stojí podle vyšetřovatelů dvě místní islamistické skupiny. Jako jednu z nich jmenovali malou organizaci Národní Tavhíd Džamáat (NTJ). Teroristé jsou ale zřejmě napojeni na zahraniční skupiny radikálů.

"Bez podpory mezinárodní sítě by tyto útoky nemohly být tak úspěšné," řekl na tiskové konferenci srílanský ministr zdravotnictví Rajitha Senaratne. To samé tvrdí i analytik Pratyush Rao ze společnosti Control Risks. "Rozsah a sofistikovanost útoků ukazují na zahraniční linku," řekl agentuře Reuters a dodal: "Spíš ale byly zahraničím jen inspirovány."

Úřady zadržely čtyřicet osob. Vyšetřování se ale teď soustředí na zahraniční linku. Srílanská vláda požádala ostatní země o spolupráci. V médiích se spekuluje o tom, že Národní Tahvíd Džamáat spolupracoval s al-Káidou nebo s takzvaným Islámským státem (IS). Ten se k útokům nakonec třetí den přihlásil, nepředložil ale žádné důkazy.

Malá skupina islamistů

Národní Tahvíd Džamáat je málo známá skupina radikálů, která podle britské stanice BBC zřejmě vznikla odštěpením od islamistické skupiny Srílanský Tavhíd Džamáat (SLTJ). Ani o té se dosud moc neví. Její představitel Abdul Razik byl v roce 2016 zadržen za podněcování nenávisti vůči buddhistům, za což se ale později omluvil.

Etnicky a nábožensky motivované násilí není pro Srí Lanku nic nového. Před deseti lety skončila na ostrově občanská válka, kterou v 80. letech vyvolali Tamilové z teroristické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu, toužící po utvoření vlastního státu. Šlo o hinduistické potomky přistěhovalců z Indie.

Srí Lanka je etnicky i nábožensky rozmanitá, žijí zde vedle sebe buddhisté, hinduisté, muslimové i křesťané. V posledních letech se znovu objevují útoky jedné skupiny na druhé.

Muslimů ale na Srí Lance žije málo, tvoří jen necelých 10 procent z 21milionové populace.

Na hotely útočí Islámský stát a al-Káida

Skupina Národní Tahvíd Džamáat však podle odborníků neměla k útoku dostatečně silný motiv. BBC upozorňuje, že toto uskupení není ani příliš aktivní na sociálních sítích. Džihádisté se obvykle snaží využívat Facebook a Twitter k šíření své ideologie. NTJ ale svůj facebookový profil aktualizuje jednou za několik týdnů a na Twitteru není aktivní od března loňského roku.

"Není důvod, aby místní extremisté útočili na kostely nebo na turisty," myslí si Amarnath Amarasingam, londýnský specialista na extremismus na Srí Lance z Institutu pro strategický dialog. "Kvůli cíli a způsobu, jakým byly útoky provedeny, jsem značně skeptický vůči tomu, že by mělo jít o čin místní skupiny bez jakéhokoliv zapojení ze zahraničí," řekl americkému deníku The New York Times. 

Bombové útoky v období občanské války prováděli i Tamilští tygři. Přesto byl jejich rukopis jiný.

"Tyto útoky se zdají být odlišné," řekla New York Times i Anne Speckhardová, ředitelka Mezinárodního institutu pro studium extremismu. "Vypadají, jako by je uskutečnil takzvaný Islámský stát nebo al-Káida, protože podněcují náboženskou nenávist," vysvětlila s tím, že násilí na Srí Lance se dosud týkalo jen separatistických snah různých etnických či náboženských skupin.

Myšlenka IS žije dál

Takzvaný Islámský stát (IS), před pár lety nejobávanější teroristická organizace, která ovládala rozsáhlá území Sýrie a Iráku, letos přišla o poslední pozice v boji proti armádě Syrských demokratických sil (SDF). Srílanský velikonoční masakr ale může znamenat, že džihádisté byli sice poražení na bojišti, ale hrozba terorismu nepominula.

"Islámský stát není jen teroristická organizace. Je to hlavně ideologie," upozornil před nedávnem v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz novinář a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček. "Všichni ti bojovníci a hlavně ta myšlenka nikam nezmizí," dodal.

Také na Srí Lanku se vrací islamisté, kteří před lety odešli bojovat do Sýrie a Iráku. "Bylo jen otázkou času, než zaútočí i v zemích, kam se vrací," řekl pro New York Times Sameer Patil, odborník na národní bezpečnost z indické Bombaje.

Podívejte se na souhrnné video k útokům na Srí Lance:

Srílanský masakr: Útoky na hotely a kostely | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy