reklama
 
 

Útočník v Sydney pobíhal s nožem, jednu ženu pobodal. Zadrželi ho kolemjdoucí

13. 8. 2019 15:10
V australském Sydney v úterý zadrželi muže, který na ulici ohrožoval kolemjdoucí nožem a při tom zranil jednu ženu. Policie dotyčného s pomocí přítomných lidí zadržela a sdělila, že je podezřelý z vraždy jiné ženy. Informovaly o tom tiskové agentury a místní média.

Podle policie se jedná o 21letého muže, který vykřikoval různá hesla jako Allahu akbar (Bůh je veliký), ale zřejmě jednal sám bez napojení na nějakou teroristickou skupinu. Proto případ zatím není brán jako terorismus, nicméně kvalifikace se může během vyšetřování změnit, sdělil policejní mluvčí Michael Fuller.

Muž se podle svědků snažil na rušné křižovatce v centru Sydney bodnout lidi nožem s třicet centimetrů dlouhou čepelí. Do zad zasáhl 41letou ženu, která byla převezena do nemocnice a jejíž stav je podle policie stabilizovaný. Fuller zbraň označil za řeznický nůž.

Incident se odehrál kolem 14:00 místního času (06:00 SELČ). O něco později pak byla nedaleko v jednom bytě nalezena mrtvá 21letá žena. Policie nesdělila příčinu její smrti, nicméně uvedla, že odpovědný za ni je muž útočící na ulici nožem.

Žádné očividné spojení mezi mrtvou a zraněnou ženou není, poznamenala agentura Reuters.

Podle Fullera se u útočníka našly informace o zločinech s mnoha oběťmi, které byly spáchány jinde ve světě. "V této chvíli je považován za jediného pachatele. Byly u něj nalezeny informace, které naznačují určité ideologie spojené s terorismem, ale na terorismus napojený nebyl," uvedl mluvčí.

Australské sdělovací prostředky přinesly záběry na muže mávajícího na ulici nožem. Jedna svědkyně řekla, že pronásledoval lidi v obchodní čtvrti města. "Pustilo se za ním pět nebo šest lidí a snažili se ho zadržet. Podařilo se jim ho chytit a přemoci," řekla. Na jednom ze záběrů je vidět, jak civilisté udrželi na zemi mladého muže pomocí židle a bedny na nápoje.

Mezi nimi byla trojice Britů, které teď lidé na sociálních sítích oslavují jako hrdiny. Britové pocházející z Manchesteru byli zrovna v práci, když z ulice zaslechli křik. Jakmile uviděli útočníka, srazili ho a zadrželi ho do doby, než dorazila policie.

"Viděli jsme, co se děje, a tak jsme za tím mužem vyběhli," popsal podle serveru Sky News Paul O'Shaughnessy, jeden z trojice Britů. "Držel nůž, který byl od krve. Opakoval něco arabsky. Určitě byl pod vlivem nějaké látky."

autoři: ČTK, Zahraničí | 13. 8. 2019 15:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama