reklama
 
 

Útočník v autobuse v Lübecku pobodal cestující, policie ho zatkla. O terorismus prý nešlo

Aktualizováno 20. 7. 2018 21:20
Ilustrační foto. | Video: Asociated Press |  00:59
Útočníka podle prokuratury přemohli cestující, podle původních informací se pokusil uprchnout.

Lübeck (Německo) - V linkovém autobuse v severoněmeckém přístavním městě Lübecku dnes útočník zranil několik lidí. Aktuální bilance podle policie je 12 zraněných. Ministr vnitra Šlesvicka-Holštýnska Hans-Joachim Grote řekl, že incident nepovažuje za terorismus. Mluvčí regionální prokuratury Ulla Hingstová uvedla, že útočníkem byl 34letý německý občan narozený v zahraničí, který dlouhodobě žije v Německu. Portál Lübecker Nachrichten s odvoláním na své zdroje uvedl, že násilník je původem z Íránu.

"Důkazy o politické radikalizaci jakékoli formy nemáme," řekla Hingstová. Původně ale tvrdila, že zatím není možné vyloučit žádný motiv, tedy ani terorismus. Podle Groteho ale o terorismus nešlo. Dodal také, že útočník nevykřikoval žádná hesla.

Útočníka podle prokuratury přemohli cestující, podle původních informací se pokusil uprchnout. V autobuse zanechal batoh, ze kterého vycházel kouř. Na místo proto policie povolala pyrotechnickou jednotku. Ta zjistila, že v batohu je hořlavina, žádnou výbušninu ale nenalezla.

Nejasnosti dlouho panovaly kolem počtu zraněných. Aktuální policejní bilance uvádí 12 zraněných. Podle médií byla nožem zraněna asi polovina z nich, zbývající utrpěli jiná zranění související s incidentem.

Řidič autobusu řekl, že slyšel, jak několik žen vykřiklo, že hoří a že je tam pomatený člověk. Ve zpětném zrcátku pak oheň skutečně uviděl, takže zajel ke krajnici, otevřel dveře, aby cestující mohli vystoupit, a šel s hasicím přístrojem požár zlikvidovat. Při hašení mu ale útočník vrazil ránu pěstí do obličeje. Deník Bild napsal, že po této potyčce muž vytáhl nůž a zaútočil, prakticky ihned ale dorazila policie. Již dříve média uváděla, že policejní hlídka byla nedaleko.

Incident viděl také 87letý Lothar, který v místě činu bydlí. "Cestující vyskakovali z autobusu a křičeli. Bylo to děsivé. Pak odvezli zraněné. Útočník měl kuchyňský nůž," řekl Lothar. Svědkyně, která byla v autobuse, útok popsala jako řež.

autoři: ČTK, Zahraničí | 20. 7. 2018 15:41

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama