Útočník střílel v texaském kostele. Po dvou ranách ho zneškodnil ozbrojený farník

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2019 20:41
Při nedělní střelbě v kostele v texaském městě Fort Worth zemřeli dva lidé a také střelec, kterého zneškodnili ozbrojení farníci fungující jako ochranka kostela. Identitu ani motiv útočníka policie zatím nezveřejnila.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Na ranní bohoslužbě v kostele na předměstí Fort Worth bylo v době útoku přes 240 lidí. Jedna ze svědkyň události Isabela Arreolaová vypověděla, že útočník seděl v její blízkosti a že z něj měla ještě před událostí špatný pocit. Zdálo se jí, že měl převlek včetně falešných vousů.

O útoku řekla, že muž vstal, vytáhl brokovnici ukrytou pod oblečením a začal střílel, rychle byl ale zneškodněn dvěma farníky, kteří působili jako dobrovolná ostraha. "Byla jsem hodně překvapená, protože jsem nevěděla, že tolik lidí je v kostele ozbrojených," řekla.

Bohoslužba byla přenášena živě na internetu. Na záběrech je vidět, jak muž v dlouhém kabátu vytahuje zbraň, z níž dvakrát vystřelil, než ho výstřelem ihned srazil na zem jeden z přítomných lidí. Na pomoc mu šli i další farníci se svými zbraněmi. Většina ostatních věřících se rychle schovala mezi lavice.

Zástupce texaského guvernéra Dan Patrick rychlý zásah farníků ocenil a prohlásil, že střelec byl zabit šest vteřin poté, co začal střílet. Dvojice, která jako první na útočníka zareagovala, podle Patricka zachránila množství životů. Dodal, že k rychlému zneškodnění útočníka pomohly i texaské zákony, které umožňují legálním držitelům střelných zbraní být ozbrojeni i v kostelech, pokud to církevní instituce povolují.

Útočník zemřel při převozu do nemocnice

Ačkoli úřady k obětem žádné podrobnosti neuvedly, místní obyvatelka Tiffany Wallaceová za jednoho mrtvého označila svého otce Antona Wallaceho. Uvedla, že její otec byl v baptistickém kostele jáhnem. "Utíkala jsem k němu a poslední věc, co si pamatuji, je, jak žádá o kyslík a jak ho držím a říkám mu, že jsem ho milovala a že to zvládne," řekla. V nemocnici ale těžkým zraněním podlehl.

Druhým zabitým je podle informací AP člen ostrahy. Tomu nasvědčuje video, na kterém je vidět, že útočník jako první střílí na muže, který vytahuje zbraň. Další dva lidé podle mluvčí místní záchranné služby MedStar mají jen menší poranění, která utrpěli, když se v kostele snažili rychle schovat.

Útočník podlehl zraněním při převozu do nemocnice. Policie o něm sdělila pouze to, že o něm měla několik záznamů a že pocházel z okolí. Jeho identitu ani motiv zatím nezveřejnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy