Útočník, který zabil 7 agentů CIA, byl trojitý agent

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
5. 1. 2010 8:20
Bombový útočník měl pracovat pro CIA, Jordánce i Al-Kajdu
Letadlo C-130 Hercules a vrtulníky UH-60 Blackhawk na základně v Bagrámu
Letadlo C-130 Hercules a vrtulníky UH-60 Blackhawk na základně v Bagrámu | Foto: Joshua T. Jasper

New York - V amerických médiích se objevila zpráva, že sebevražedný útočník, který při bombovém útoku v Afghánistánu zabil sedm agentů CIA, byl trojitý agent, sloužící Al-Káidě.

Muž, který měl pracovat jako lékař v Jordánsku, byl před rokem zatčen tamní tajnou službou.

Poté ho americká CIA přesvědčila, aby se stal jejím agentem a zároveň začal pracovat pro jordánskou tajnou službu. Informoval o tom server BBC.

CIA dala trojitému agentovi za úkol infiltrovat struktury Al-Kajdy a vypátrat její velitele. Předpokládá se, že několik týdnů před bombovým útokem pracoval v utajení v Afghánistánu a obě tajné služby se domnívaly, že plní svůj úkol.

Podle amerických médií je oním útočníkem šestatřicetiletý sympatizant Al-Káidy Chalíl Balaví. Jeho úkolem mělo být vystopovat druhého muže této teroristické organizace Ajmána Zavahrího. Tyto informace ale CIA odmítla komentovat.

Balaví prý svolal schůzku s agenty CIA na americké základně Chapman na letišti Chóst v Afghánistánu. Když byl uvnitř, odpálil nálož a zabil sebe a sedm agentů.

Chtěli ukázat, že mu věří

Na otázku, jak to, že mohl útočník projít i s náloží přes bezpečnostní kontroly, odpověděl nejmenovaný bývalý agent CIA pro agenturu AP:

"Když po někom chcete, aby pro Vás riskoval svůj život, musíte si ho získat a ukázat, že mu také věříte. Proto tito lidé často nejsou nuceni podrobovat se bezpečnostním prohlídkám."

Útok na základně Chapman je způsobil americké tajné službě největší ztráty od bombového útoku na americkou ambasádu v Bejrútu v roce 1983.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy