Útočník, který pobodal třicet dětí, byl popraven

Zahraničí Zahraničí
30. 5. 2010 7:37
Číňan na konci dubna zranil nožem ve školce 29 dětí a tři dospělé
Matka před školní branou v Kchunmingu na jihu Číny.
Matka před školní branou v Kchunmingu na jihu Číny. | Foto: Reuters

Peking - Další z mužů, kteří se z touhy pomstít se společnosti rozhodli zaútočit na děti na čínských školách, byl popraven.

Šestačtyřicetiletý Číňan na konci dubna na východě země zranil před školkou nožem devětadvacet dětí a tři dospělé.

Pachatel, nezaměstnaný, svůj zločin po dopadení zdůvodnil: nenávidím lidi kolem sebe a celou Čínu, chtěl jsem se pomstít. Za podobný čin byl před měsícem popraven jiný Číňan.

Za necelý měsíc během letošního jara zemřelo při osmi útocích v zemi už 15 malých dětí. Za sérií násilí stojí frustrovaní či duševně nemocní lidé.

Lékař, učitel, farmář

Všechny připady jsou si podobné. Jako ten z první poloviny května, kdy osmačtyřicetiletý Wu Chua-ni kolem osmé hodiny ráno vběhl do mateřské školky . Vytáhl kuchyňský sekáček a vrhal se na všechny, kteří mu přišli pod ruku.

Výsledkem bylo sedm mrtvých, pět malých chlapců, dvě děvčátka a učitelka.

V té chvíli to byl už osmý vpád ozbrojeného muže do dětského zařízení od letošního 23. března. Na různých místech země už tak zemřelo rukou vrahů patnáct malých dětí a dvě učitelky, desítky lidí skončily se zraněními v nemocnicích. Útočili lékař, učitel i farmář

Opevněné školy

Čínská vláda už před časem nařídila policii, aby hlídala před mateřskými školkami a základními školami všude, kde to je možné.

Školy a školky se vybavují pepřovým sprejem, slzným plynem, sítěmi, železnými tyčemi či rukavicemi odolnými proti bodnutí nožem, aby se v případě nutnosti pokusily učitelky a vychovatelky ochránit děti.

Střelné zbraně naštěstí zatím při žádném útoku použity nebyly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy