Útočník, který pobodal třicet dětí, byl popraven

Zahraničí Zahraničí
30. 5. 2010 7:37
Číňan na konci dubna zranil nožem ve školce 29 dětí a tři dospělé
Matka před školní branou v Kchunmingu na jihu Číny.
Matka před školní branou v Kchunmingu na jihu Číny. | Foto: Reuters

Peking - Další z mužů, kteří se z touhy pomstít se společnosti rozhodli zaútočit na děti na čínských školách, byl popraven.

Šestačtyřicetiletý Číňan na konci dubna na východě země zranil před školkou nožem devětadvacet dětí a tři dospělé.

Pachatel, nezaměstnaný, svůj zločin po dopadení zdůvodnil: nenávidím lidi kolem sebe a celou Čínu, chtěl jsem se pomstít. Za podobný čin byl před měsícem popraven jiný Číňan.

Za necelý měsíc během letošního jara zemřelo při osmi útocích v zemi už 15 malých dětí. Za sérií násilí stojí frustrovaní či duševně nemocní lidé.

Lékař, učitel, farmář

Všechny připady jsou si podobné. Jako ten z první poloviny května, kdy osmačtyřicetiletý Wu Chua-ni kolem osmé hodiny ráno vběhl do mateřské školky . Vytáhl kuchyňský sekáček a vrhal se na všechny, kteří mu přišli pod ruku.

Výsledkem bylo sedm mrtvých, pět malých chlapců, dvě děvčátka a učitelka.

V té chvíli to byl už osmý vpád ozbrojeného muže do dětského zařízení od letošního 23. března. Na různých místech země už tak zemřelo rukou vrahů patnáct malých dětí a dvě učitelky, desítky lidí skončily se zraněními v nemocnicích. Útočili lékař, učitel i farmář

Opevněné školy

Čínská vláda už před časem nařídila policii, aby hlídala před mateřskými školkami a základními školami všude, kde to je možné.

Školy a školky se vybavují pepřovým sprejem, slzným plynem, sítěmi, železnými tyčemi či rukavicemi odolnými proti bodnutí nožem, aby se v případě nutnosti pokusily učitelky a vychovatelky ochránit děti.

Střelné zbraně naštěstí zatím při žádném útoku použity nebyly.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
Další zprávy