Útočníci zabili sekáčkem blogera z USA. Psal proti fanatismu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2015 20:30
Avijit Roy byl napaden, když se ve čtvrtek večer s manželkou vraceli z knižního veletrhu na Dhácké univerzitě. Žena byla při útoku těžce zraněna.
Islamisté v Bangladéši.
Islamisté v Bangladéši. | Foto: Reuters

Dháka - Amerického blogera, který se hlásil k ateismu a byl známý svými příspěvky proti náboženskému fundamentalismu, zabili ve čtvrtek večer v bangladéšském hlavním městě Dháce neznámí útočníci. Informovala o tom dnes místní policie, podle níž vrazi použili sekáčky na maso. Americké ministerstvo zahraničí vraždu ostře odsoudilo jako odporný a zbabělý čin.

Avijit Roy, americký občan narozený v Bangladéši, byl napaden, když se s manželkou vraceli z knižního veletrhu na Dhácké univerzitě. Manželka byla při útoku těžce zraněna.

Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, ale Royova rodina a přátelé uvedli, že muž se důrazně stavěl proti náboženským fanatikům a v minulosti už dostal výhrůžky smrtí. Žádná skupina se zatím k útoku nepřihlásila.

Nejde přitom o první podobný případ v Bangladéši - převážně muslimské zemi se zhruba 160 miliony obyvatel, jejíž zákony jsou sekulární. V roce 2013 zabili neznámí útočníci v Dháce jiného blogera, který se rovněž stavěl proti náboženským fanatikům.

Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové "to není jen útok proti člověku", ale také "útok proti hrdé tradici intelektuální a náboženské svobody" v Bangladéši.

 

Právě se děje

Další zprávy