Útočnice v Dagestánu zranila 11 lidí včetně dětí

ČTK ČTK
25. 5. 2013 15:46
Výbuch zabil sebevražednou útočnici. Stav některých zraněných je kritický
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Machačkala - V centru dagestánské metropole Machačkaly v sobotu spáchala bombový útok sebevražedkyně. Podle agenturních zpráv výbuch zabil jen útočící ženu. Dalších nejméně 11 lidí utrpělo zranění. Je mezi nimi šest civilních osob, včetně dvou dětí, a pět policistů.

První informace uváděly, že o život přišli dva lidé, což však dagestánské ministerstvo vnitra podle agentury Interfax posléze opravilo. Vysvětlilo, že jeden z postižených policistů utrpěl vážná zranění a nejprve byl považován za mrtvého. Jeho stav je kritický, stejně jako dalšího zraněného policisty.

Agentura Retuers s odvoláním na ruské zdroje upřesnila, že útočnice jela v autě a nálož aktivovala, když ji zastavila ke kontrole policejní hlídka asi 100 metrů od dagestánského ministerstva vnitra. Atentátnice prý byla v minulosti ženou dvou islamistických vzbouřenců.

Od roku 2000 spáchaly sebevražedné útoky v různých ruských městech nebo v letadlech či vlacích nejméně dvě desítky žen pocházejících z neklidné kavkazské oblasti na jihu Ruska. Všechny byly spojeny s islamistickými povstalci, jejichž ozbrojený odpor se v tomto převážně muslimském regionu rozšířil po dvou separatistických válkách v Čečensku.

V Rusku tyto sebevražedné atentátnice nazývají "černé vdovy", protože mnohé z nich jsou vdovy nebo příbuzné islamistických bojovníků zabitých při střetech s bezpečnostními silami.

V posledních týdnech se v Dagestánu opět zvedla vlna násilí. Naposledy v pondělí zahynuli čtyři lidé a 40 dalších bylo zraněno při explozi náloží ve dvou autech.

Agentura AP připomněla, že dva Čečenští bratři Carnajevové, kteří jsou podezřelí z bombového útoku spáchaného 15. dubna při maratonu v Bostonu, žili před svým odjezdem do USA v Dagestánu. Starší Tamerlan, považovaný za iniciátora atentátu, strávil loni v této jihoruské republice šest měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy