Útočnice v Dagestánu zranila 11 lidí včetně dětí

ČTK ČTK
25. 5. 2013 15:46
Výbuch zabil sebevražednou útočnici. Stav některých zraněných je kritický
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Machačkala - V centru dagestánské metropole Machačkaly v sobotu spáchala bombový útok sebevražedkyně. Podle agenturních zpráv výbuch zabil jen útočící ženu. Dalších nejméně 11 lidí utrpělo zranění. Je mezi nimi šest civilních osob, včetně dvou dětí, a pět policistů.

První informace uváděly, že o život přišli dva lidé, což však dagestánské ministerstvo vnitra podle agentury Interfax posléze opravilo. Vysvětlilo, že jeden z postižených policistů utrpěl vážná zranění a nejprve byl považován za mrtvého. Jeho stav je kritický, stejně jako dalšího zraněného policisty.

Agentura Retuers s odvoláním na ruské zdroje upřesnila, že útočnice jela v autě a nálož aktivovala, když ji zastavila ke kontrole policejní hlídka asi 100 metrů od dagestánského ministerstva vnitra. Atentátnice prý byla v minulosti ženou dvou islamistických vzbouřenců.

Od roku 2000 spáchaly sebevražedné útoky v různých ruských městech nebo v letadlech či vlacích nejméně dvě desítky žen pocházejících z neklidné kavkazské oblasti na jihu Ruska. Všechny byly spojeny s islamistickými povstalci, jejichž ozbrojený odpor se v tomto převážně muslimském regionu rozšířil po dvou separatistických válkách v Čečensku.

V Rusku tyto sebevražedné atentátnice nazývají "černé vdovy", protože mnohé z nich jsou vdovy nebo příbuzné islamistických bojovníků zabitých při střetech s bezpečnostními silami.

V posledních týdnech se v Dagestánu opět zvedla vlna násilí. Naposledy v pondělí zahynuli čtyři lidé a 40 dalších bylo zraněno při explozi náloží ve dvou autech.

Agentura AP připomněla, že dva Čečenští bratři Carnajevové, kteří jsou podezřelí z bombového útoku spáchaného 15. dubna při maratonu v Bostonu, žili před svým odjezdem do USA v Dagestánu. Starší Tamerlan, považovaný za iniciátora atentátu, strávil loni v této jihoruské republice šest měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy