Útlum výroby nepomohl, emise i teploty jsou rekordní. Přinášíme novinky o klimatu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 7. 2020 15:55
Začíná se ukazovat, že ani nedávný rekordní pokles emisí přírodu nezachrání. Klimatická krize se prohlubuje, koronavirové pandemii navzdory. Deník Aktuálně.cz přináší další díl pravidelného měsíčního přehledu informací o klimatu.
Sibiř sužují tropické teploty a lesní požáry.
Sibiř sužují tropické teploty a lesní požáry. | Foto: ČTK

Poslední týdny přinesly dvě zdánlivě protichůdné zprávy: Během pandemie koronaviru došlo k největšímu poklesu produkce skleníkových plynů, zároveň ale množství oxidu uhličitého v ovzduší dosáhlo rekordně vysokých hodnot. Vědci pro to mají jednoduché vysvětlení. Navzdory pandemii, která měla dát přírodě "čas na zahojení", se škody napáchané v minulosti nenapravily.

Podle některých odhadů by se emise musely snížit o 20 až 30 procent minimálně na dobu půl roku až roku, aby se nárůst CO2 v atmosféře znatelně zpomalil.

"S hromaděním oxidu uhličitého je to trochu jako s odpadem na skládce. My ho neustále vypouštíme a on dál se hromadí," shrnul pro deník Washington Post Ralph Keening z Scripps Institutu Oceánografie. Krize podle něj emise sice zpomalila, ale ne dostatečně.

Podle měření amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byla v květnu historicky největší koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší. Meteorologická stanice na Havajských ostrovech naměřila měsíční průměr 417,1 ppm (částic na milion) koncentrace CO2, což je nejvyšší průměrná měsíční hodnota, jakou kdy na této stanici zaznamenali.

Nehledě na to, že po počátečním snížení už emise globálně zase rostou. Světová ekonomika opět startuje, doprava se pomalu obnovuje a hodnoty emisí se blíží loňské hranici.

Také teploty lámou rekordy, a to hlavně za severním polárním kruhem. Arktida je ke změnám klimatu náchylnější, za posledních 30 let se oteplila asi dvakrát rychleji, než je světový průměr. A nejrychleji teploty stoupají na Sibiři, kde už také začala sezona letních požárů. V rozlehlých a odlehlých oblastech Ruska hoří už více než milion hektarů lesa.

Nejde o jedinou přírodní katastrofu za polárním kruhem v Rusku. Z tepelné elektrárny v Norilsku uniklo 21 tisíc tun paliva, které se vlilo do řek a vsáklo do půdy. Za obrovskou ekologickou katastrofu může nejspíš dlouhodobé podceňování klimatické změny. Podle společnosti Nornickel, která elektrárnu vlastní, unikla ropa z nádrže údajně kvůli tomu, že roztála zmrzlá půda, na níž stojí. 

Rekordní teploty se na Sibiři objevovaly i v minulosti. Vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Marie Šabacká v rozhovoru pro DVTV vysvětluje, že takové výkyvy nejsou překvapivé. Problém je ale v tom, že současná teplá vlna trvá už od loňského prosince.

Jeden den s vysokou teplotou by nebyl problém, ale je zarážející, že tahle teplá vlna trvá už od prosince, říká vedoucí Centra polární ekologie. | Video: Martin Veselovský

O změně klimatu ale není možné mluvit pořád jen jako o katastrofě a blížící se apokalypse. Na nikoho už to dneska totiž nezapůsobí, je přesvědčen environmentální psycholog Jan Krajhanzl.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že lidé neslyší ani na věděcká fakta. "Nefunguje to, stejně jako nestačí kuřákům ukázat plíce zničené dehtem, aby přestali kouřit. Je potřeba ukazovat, co pozitivního může ochrana životního prostředí přinést, v čem může být díky ní náš život lepší," říká pedagog z Masarykovy univerzity v Brně. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy