reklama
 
 

Uspěl v Dni D. Teď chce být irský obchodník prezidentem

18. 10. 2011 6:41
Deset dní před volbami je favoritem prezidentských voleb byznysmen Seán Gallagher

Dublin - Do irských prezidentských voleb zbývá deset dní a poslední průzkumy zatím nasvědčují, že favoritem na vítězství je nezávislý politik a byznysmen Seán Gallagher. Za posledních devět dní si polepšil o 18 preferenčních bodů na 39 %.  

Gallagher je považován za černého koně voleb. Proslulým se stal díky své účasti v soutěži Dragons´ Den, což je irská obdoba českého televizního pořadu Den D.

V závěsu za ním jsou neméně "kontroverzní" kandidáti na nástupnictví po současné prezidentce Mary McAleesové.

Akademik a dlouholetý bojovník za práva gayů a lesbiček David Higgins si zatím podle průzkumu The Red C drží druhou pozici s 27 %.

Třetím kandidátem na irské prezidentství je s 13 % bývalý šéf Irské republikánské armády a současný poslanec strany Sinn Féin Martin McGuinness. Ten v posledním týdnu výrazně ztratil, obzvlášť po středeční televizní debatě. Když se ho zeptali, jak se slučuje jeho katolická víra s vražděním IRA, rozčiloval se a dokonce si vyžádal po vysílání soukromou schůzku s moderátory.

Devětačtyřicetiletý Gallagher svou slávu nevysvětluje jen vystoupením ve známém televizním pořadu. Pro irskou televizi RTÉ uvedl, že "si ho lidé pamatují díky jeho práci pro místní komunity a organizace zastupující hendikepované".

Pokud volby vyhraje, soustředit se chce zejména na ekonomiku, lákání investic a vytváření pracovních míst. "Chci pro ekonomiku udělat to, co Mary McAlleeseová udělala během svého prezidentství pro mírový proces," dodal.

Gallagher se narodil s vážným zrakovým postižením. Zrak získal zpět až po riskantní operaci. V současné době je nejslavnějším byznysmenem Irska, který se vypracoval prakticky od nuly až ke jmění v hodnotě více než deseti miliard eur.

autor: Zahraničí | 18. 10. 2011 6:41

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama