reklama
 
 

Úspěch OSN: Jemenští šíitští povstalci předali přístav Hudajdá pobřežní stráži

14. 5. 2019 18:18
Jemenští šíitští povstalci v úterý předali kontrolu nad rudomořským přístavem Hudajdá pobřežní stráži. Uvedla to OSN, která loni pomohla zprostředkovat dohodu, jež měla přispět k ukončení jemenské války. Jedním z bodů dohody je příměří a stažení bojujících stran z Hudajdá, což je klíčový přístav pro zajištění zásobování země. Jemenská vláda ani její spojenci ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů zatím zprávu o uvolnění přístavu nepotvrdili.

Šéf mise OSN, dánský generál Michael Lollesgaard sdělil, že navzdory předání přístavu je třeba ještě udělat mnoho ke stažení bojovníků obou stran z celého města.

Součástí prosincové dohody bylo uvolnění tří rudomořských přístavů včetně Hudajdá. Stahování začalo o víkendu, v úterý šíité předali pobřežní stráži nejdůležitější z nich, tedy Hudajdá. Otevření přístavů, důležitých pro zajištění dovozu obilí, pohonných hmot a dalšího zboží, bylo podmínkou pokračování mírových rozhovorů.

Lollesgaard řekl, že všechny tři přístavy byly předány pobřežní stráži. Upozornil ale, že součástí dohody je také stažení ozbrojenců válčících stran - vlády i šíitů - z bojiště. Od prosince obě strany dodržovaly až na sporadické útoky příměří, jež se týká města Hudajdá a okolí. Stále se ale bojuje v jiných částech Jemenu. Lollesgaard sdělil, že se stupňuje konflikt v provincii Dalí, která leží na hlavní dopravní spojnici mezi severem a jihem země.

Jemenský konflikt začal roku 2014, kdy šíité, podporovaní Íránem, obsadili Saná. Jemenskou vládu podporuje arabská koalice. Konflikt nepřežily tisíce lidí a podle OSN pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z 28 milionů Jemenů.

Mise v Jemenu? Noční můra, mají nové silnice, ale kolem je válka, říká Šebek

V zemi jsem vždy jako host, největší tragédie je to pro lidi, kteří tam žijí, snažím se přinést jejich svědectví, k tomu patří i humor, říká lékař | Video: DVTV, Martin Veselovský |  18:53

autor: ČTK | 14. 5. 2019 18:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama