Úspěch OSN: Jemenští šíitští povstalci předali přístav Hudajdá pobřežní stráži

ČTK ČTK
14. 5. 2019 18:18
Jemenští šíitští povstalci v úterý předali kontrolu nad rudomořským přístavem Hudajdá pobřežní stráži. Uvedla to OSN, která loni pomohla zprostředkovat dohodu, jež měla přispět k ukončení jemenské války. Jedním z bodů dohody je příměří a stažení bojujících stran z Hudajdá, což je klíčový přístav pro zajištění zásobování země. Jemenská vláda ani její spojenci ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů zatím zprávu o uvolnění přístavu nepotvrdili.
Přístav Hudajdá.
Přístav Hudajdá. | Foto: ČTK

Šéf mise OSN, dánský generál Michael Lollesgaard sdělil, že navzdory předání přístavu je třeba ještě udělat mnoho ke stažení bojovníků obou stran z celého města.

Součástí prosincové dohody bylo uvolnění tří rudomořských přístavů včetně Hudajdá. Stahování začalo o víkendu, v úterý šíité předali pobřežní stráži nejdůležitější z nich, tedy Hudajdá. Otevření přístavů, důležitých pro zajištění dovozu obilí, pohonných hmot a dalšího zboží, bylo podmínkou pokračování mírových rozhovorů.

Lollesgaard řekl, že všechny tři přístavy byly předány pobřežní stráži. Upozornil ale, že součástí dohody je také stažení ozbrojenců válčících stran - vlády i šíitů - z bojiště. Od prosince obě strany dodržovaly až na sporadické útoky příměří, jež se týká města Hudajdá a okolí. Stále se ale bojuje v jiných částech Jemenu. Lollesgaard sdělil, že se stupňuje konflikt v provincii Dalí, která leží na hlavní dopravní spojnici mezi severem a jihem země.

Jemenský konflikt začal roku 2014, kdy šíité, podporovaní Íránem, obsadili Saná. Jemenskou vládu podporuje arabská koalice. Konflikt nepřežily tisíce lidí a podle OSN pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z 28 milionů Jemenů.

Mise v Jemenu? Noční můra, mají nové silnice, ale kolem je válka, říká Šebek

V zemi jsem vždy jako host, největší tragédie je to pro lidi, kteří tam žijí, snažím se přinést jejich svědectví, k tomu patří i humor, říká lékař | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy