Úspěch indického vesmírného programu: Raketa vynesla rekordních 104 satelitů na oběžnou dráhu

ČTK ČTK
15. 2. 2017 7:03
Indický vesmírný program si připsal historický rekord. Raketě se podařilo na oběžnou dráhu vynést 104 satelitů, čímž překonala dosavadní ruský rekord z roku 2014. Tehdy Rusové vypustili najednou 37 družic. Indický premiér Naréndra Módí označil úspěšnou misi rakety za "další hrdý moment" vědecké obce i celého indického národa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dillí - Indická raketa ve středu na oběžnou dráhu naráz vynesla 104 satelitů. Překonala tak dosavadní rekord z roku 2014, kdy Rusové do vesmíru vypustili najednou 37 družic, informovala s odvoláním na indickou vesmírnou agenturu ISRO agentura DPA.

Raketa vzlétla ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. Kromě jednoho velkého satelitu o hmotnosti 714 kilogramů nesla také 103 takzvaných nanosatelitů, které váží méně než deset kilogramů.

Tří vynesené družice patří Indii, 96 Spojeným státům a další Izraeli, Kazachstánu, Spojeným arabským emirátům, Švýcarsku a Nizozemsku. Tyto menší satelity váží dohromady 664 kilogramů.

Indický premiér Naréndra Módí označil úspěšnou misi rakety za "další hrdý moment" vědecké obce i celého indického národa.

Vynesení více satelitů v jediné misi snižuje náklady. To je výhodné pro Indii, která se jako efektivní, ale přitom levný dopravce snaží získat větší podíl na lukrativním trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. V posledních letech zaznamenal indický vesmírný program řadu úspěchů.

 

Právě se děje

Další zprávy