Úsměvy s Trumpem i prezidentem Microsoftu. Babišovo americké turné obrazem

Andrej Babiš a jeho manželka Monika s americkým prezidentským párem.
V pátek Babiš na závěr své návštěvy uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001. "Je třeba si připomínat to, co se tady stalo, ta hrůza," uvedl Babiš. Terorismus označil za nepřítele, proti kterému by se měly spojit všechny státy světa. Večer místního času (v noci na sobotu SELČ) odletěl zpět do Prahy.
Babiš byl s chotí Monikou také večer hostem na recepci, kterou pořádal americký prezident Donald Trump. Na společném snímku pózuje i Trumpova manželka Melania.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ukončil návštěvu Spojených států. V USA se konal Světový summit pro klimatickou akci, který do New Yorku svolal generální tajemník OSN António Guterres. Na něm ale Babiš nevystoupil, projev přednesl až na navazujícím Valném shromáždění.
Babiš odletěl do New Yorku předminulý pátek běžnou linkou spolu s manželkou Monikou a dcerou Vivien. O dva dny později se k němu připojila česká delegace, která odcestovala vládním speciálem. Na palubě byli vicepremiér Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec.
Foto: Úřad Vlády ČR
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 9. 2019 12:09
Český premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ukončil cestu po Spojených státech. V zemi byl necelý týden, účastnil se zahájení klimatického summitu OSN v New Yorku, zasedání Valného shromáždění a navštívil i prestižní univerzitu MIT v Bostonu. Podívejte se na snímky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy