Usáma zemřel jinak. Svět ovládly konspirační teorie

Václav Viták
4. 5. 2011 16:30
Neochota USA zveřejnit snímky mrtvého teroristy nahrává pochybovačům v Americe i mimo ni
Archivní snímek z 18. září 2001 z ulic New Yorku.
Archivní snímek z 18. září 2001 z ulic New Yorku. | Foto: Reuters

Abbottábád, Washington - Bílý dům není schopen - nebo ochoten - poskytnout důvěryhodné informace o průběhu operace, jež vedla ke smrti Usámy bin Ládina. A přispívá tím k šíření konspiračních teorií.

První (pondělní) verze Bílého domu: Usáma bin Ládin kladl ozbrojený odpor, američtí komandos ho proto nemohli zajmout a museli ho zastřelit. Ládina zabila kulka, jež ho zasáhla do hlavy.

Navíc používal jednu svou manželku jako živý štít. Žena byla zastřelena.

Druhá (úterní) verze: Usáma bin Ládin nebyl ozbrojen, když ho příslušníci amerických speciálních jednotek zastřelili. Nepoužil svou ženu jako živý štít, ta také nebyla zabita, ale má pouze průstřel nohy. Nyní je i s několika dětmi v zajetí.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney na briefingu rozpačitě připustil, že první verze událostí, kterou poskytl hlavně Obamův poradce pro boj proti terorismu John Brennan, byla "příliš chvatná". "Stále ji upravujeme a aktualizujeme," dodal.

Obrat v popisu posledních vteřin Usámova života má ale následky: stále více lidí tlačí na Obamovu administrativu, aby zveřejnila videozáznam operace v Abbottábádu a fotografie těla mrtvého bin Ládina.

Bílý dům ale naznačuje, že snímky teroristova těla jsou až "příliš ohavné", aby se daly zveřejnit. Jejich publikování by mohlo "vyvolat vášně".

Mluvčí Carney řekl, že administrativa stále "posuzuje", zda je "vhodné" poskytnout kterýkoli z těchto snímků.

Odmítl také potvrdit či vyvrátit, zda americké námořnictvo nafilmovalo Ládinův pohřeb na moři, nebo ne.

Oprávněný zásah, nebo vražda na objednávku?

Zatímco prvotní reakce na oznámení prezidenta Baracka Obamy, že americká speciální úderka zlikvidovala bin Ládina v jeho domě v Abbottábádu, byly obecně kladné nebo dokonce nadšené, nyní se už ozývají kritičtější hlasy.

Podle mnohých se USA opět jednou zachovaly jako policista, soudce a popravčí v jedné osobě.

Navanethem Pillayová, vysoká komisařka OSN pro lidská práva, proto vyzvala Bílý dům, aby zveřejnil "přesné okolnosti zabití (bin Ládina) a doložil tak, že operace odpovídala mezinárodnímu právu.

Carney sice na úterním briefingu uvedl, že Usáma, ač neozbrojený, kladl odpor, když američtí vojáci vtrhli do jeho domu. Neřekl ale, jaký.

Tady zemřel nejobávanější terorista světa. Nebo ne?
Tady zemřel nejobávanější terorista světa. Nebo ne? | Foto: Reuters

List The New York Times citoval nejmenované americké představitele, podle nichž příslušníci přepadového komanda dopředu nevěděli, zda bin Ládin a další lidé v domě na sobě nemají pásy s výbušninami, aby mohli při napadení spáchat sebevraždu.

Podle posledních zpráv měl ale Usáma u sebe v okamžiku, kdy do jeho domu vtrhlo americké komando, jen 500 euro v hotovosti a v šatech všitou cedulku se dvěma telefonními čísly. Během tajného slyšení v Kongresu to řekl ředitel CIA Leon Panetta.

Třeba bývalý německý kancléř Helmut Schmidt má jasno: "Bylo to zcela zjevně porušení mezinárodního práva," řekl německé televizi.

Agentura Reuters také citovala prominentního londýnského právníka Geoffreyho Robertsona, který se na lidská práva specializuje. Ten řekl, že zabití bin Ládina "klidně mohlo být chladnokrevnou vraždou".

"To není spravedlnost. To je zvrácený výklad toho termínu. Spravedlnost znamená postavit někoho před soud, shledat ho vinným na základě důkazů a odsoudit ho," prohlásil Robertson.

USA přiživily konspirační teorie

Světem se tak opět šíří nejrůznější konspirační teorie, které jsou se jménem Usáma bin Ládin spojeny již od 11. září 2001.

Texaský rozhlasový moderátor Alex Jones například prohlašuje: "Nevěřím jim (vládě) ani slovo." Podle Jonese je Usáma mrtvý již od roku 2002 a "jeho tělo bylo uloženo v mrazícím zařízení, aby bylo vytaženo ven ve vhodném čase".

"Vláda může zfalšovat všechno, videa, fotky i další důkazy. Oznámení, že zabili bin Ládina, je podvrh," bouří Jones.

S podobným tvrzením přišel již v roce 2004 íránský státní rozhlas, který tvrdil, že bin Ládin byl "už dávno" zajat na pákistánském území v oblasti u hranic s Afghánistánem.

Írán tehdy tvrdil, že prezident Bush chce tuto skutečnost zveřejnit ve vhodný čas před prezidentskými volbami, aby získal co nejvíce voličů.

Podobnou věc naznačila již o rok dříve bývalá americká ministryně zahraničí Madelaine Albrightová.

Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v roce 2002 tvrdil, že bin Ládin má nemocné ledviny, potřebuje dialyzační přístroj, a proto již zřejmě nežije.

Jeden z vůdců Tálibánu zase v prosinci téhož roku říkal, že bin Ládin měl velmi vážnou plicní chorobu, na kterou právě zemřel.

Nyní Tálibán vydal prohlášení, v němž uvedl: Spojené státy "postrádají skutečné důkazy, kterými by mohly doložit své tvrzení", že Usáma bin Ládin je mrtvý.

 

Právě se děje

Další zprávy